08 Kasım
#12929108

MNG Kargo'nun Alakasız Adreslere Gitmesi!

Son iki satın aldığım üründe de, belkide en az 10 yıldır alışveriş yaptığım ve adresimin sabit olduğu web sitesinden aldığım ürün yanlış adrese kargolanıyor.
Satıcılarla görüştüm bana kargo yaptıkları adresi bildirdiler ve doğru adres, fakat MNG hatasını kabul etmiyor, büyük firma ya.
Neyse iki seferdir kendim uğraşıyorum, teslim edilecek yanlış birimi arıyorum adresi düzeltiyorum. Yanlış şube teslim şubesine 2 km, tak kargo tekrar aktarma merkezine yollanıyor. Dibimdeki ürün İstanbul'u 2 gün daha dolaşıyor.
Çin'den aldığım ürün 1 haftada Türkiye'ye giriş yapıyor. MNG'den kargolanan ürün Beylikdüzü-Bakırköy arası 1 hafta dolaşıyor.
Otomasyon sisteminizi mi düzeltirsiniz, yoksa yeni bir sistem mi kurarsınız bilmiyorum.
Şu doğru adresi yanlış adrese nasıl çevirip yolluyorsunuz. Bir açıklayın, çağrı merkezindeki arkadaşlar firma için olumsuz bir şeyden bile bahsedemeyecekleri için, onlarla diyalog zaten ileri gidemiyor. Sonuçta maaşlı çalışan. Kargo firmasını keşke her zaman seçebilsek online ürün alırken. MNG direk listenin sonunda.

Mustafa Mustafa 467 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • MNG Kargo Temsilcisi09 Kasım

    Merhaba, Kargo gönderiminiz ile ilgili bizimle paylaştığınız konu hakkında gerekli aksiyonlar alınmıştır. MNG Kargo ailesi olarak iletmiş olduğunuz geri bildirimler için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06 – [email protected],

  • MNG Kargo Temsilcisi08 Kasım

    Merhaba, Geri bildirimleriniz Tarafımıza ulaşmış olup konu ile ilgili detaylı inceleme yapılarak tarafınıza geri dönüşü sağlanacaktır. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06 – [email protected],

Ziyaretçi Yorumları