10 Ağustos
#12418959

MNG Kargo'da Hasarlı Ürünler Sorunu

Bir ay önce İstanbul'dan ürün aldım. Firma ürünleri MNG Kargo ile gönderdi. Kargo iki günde geldi. Aktarma merkezinde kaldığı ile alakalı ilk olarak bahane sürüldü. Sonrasında ürünlerimiz geldi. Çuvalımız parçalanmıştı ve tekstil ürünü ile sanayi yağı içerikli bir madde üst üste konulmuştu. Aldığımız ürünler yağ içindeydi. Tanzim fişi oluşturuldu ürünlerin faturasının bir nüshası Denizli MNG Saltak şubesine teslim edildi. Zararımız ile alakalı hızlı bir çalışma yapıp para iadesi yapacaklarını bildirdiler.


1 ay geçti firmayı aradığımızda kimseye ulaşamıyoruz. Müdürleri ile görüştüğümüzde konu ile alakalı genel merkezden halen daha dönüş yapılmadığının bilgisini veriyorlar. Mağduruz mağduriyetimiz ile alakalı hiçbir şekilde çözüm odaklı bir dönüşle yardımcı olunmuyor. Yine bir kargomuzda barkodu oluşturulmadığı için aktarma merkezinden çıkış yapmıyor. Bayram önü ürünlerimizi teslim alamıyoruz. Kurumsal olan bir firmanın bu tarz küçük konularda krizleri yönetememesi ve bir dönüş yapmaktan yoksun olması ise ne kadar düzensiz çalıştıklarının örneğidir.

Ayşegül Ayşegül 270 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • MNG Kargo Temsilcisi10 Ağustos

    Merhaba, Geri bildirimleriniz Tarafımıza ulaşmış olup konu ile ilgili detaylı inceleme yapılarak tarafınıza geri dönüşü sağlanacaktır. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06 – [email protected],

Ziyaretçi Yorumları