sta-1-hoverYetersiz Çözüm

MNG Kargo Yıldız Şube Çalışan Kabalığı

Sena Sena23 Ekim 17:30

20.10.2020 tarihinde Petzz Shop sitesinden verdiğim siparişi kapıda kredi kartı ile 21.10.2020 tarihinde MNG Kargo çalışanı yanında pos olmadığını nakit vermemi söyledi kendisine siparişi getirirken ödeme yöntemine bakılmadığını sorunca ben bunu götüreyim siz şubeden gelin alın cevabını verdi. Benim evime uzak olan şubeden neden gidip alayım sonuçta öyle bir imkanım olsa kargo yerine kendim alırım. O gün aldığım firma ile iletişime geçtim yardımcı olacaklarını söylediler. 

Ben yine de MNG Kargo yıldız şubesini aradım orada çalışan hanımefendi bana te ha öyle mi yarın teslim ederiz dediler peki deyip ertesi günkü işlerimi iptal edip evde kargo bekledim. Akşama kadar ne gelen oldu ne giden. Akşam mesai saati çıkışında telefon ile aradım. Telefonu açan saygısız hanım bir saniye bir saniye diye beni 4 dakika bekletti ve verdiği cevap o kadar kabaydı ki. İlk önce beni adresimi yanlış vermekle suçladılar bende kendilerine madem adres yanlıştı o zaman ilk gün nasıl bulundu dedim. 

Sonra hanımefendi biz çok yoğunuz bizde çıkan kargo bir daha çıkmaz gelin kendiniz alın yoksa iptal olur bizim işlerimiz yoğun deyip kapattılar. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Sena 4 hafta önce

Arayıp ilgileneceğim yakından diyorlar ne ilgilenmek var ne kargodan haber siz siz olun asla MNG yıldızı tercih etmeyin

MNG Kargo Logo MNG Kargo 1 ay önce

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo MNG Kargo 24 Ekim 10:01

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla,MNG Kargo A.Ş.Müşteri İlişkileri Yönetimi0850 222 06 06

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler