Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

MNG Kargo Teslimat Şikayeti Hak.

profile
Pınar
19 Şubat 17:36
80
Pınar'ın Teşekkür Mesajı
“Merhaba, Müşteri temsilcisinin ilgisinden ötürü teşekkür ederim. Ayrıca kargo görevlisi tarafından da teslimat fişi kaybolduğu için teslim edilemeyen kargomuz bulunmuş ve ilgili adrese teslimat sağlanmıştır. Saygılarımızla,”

Merhaba, Trendyol üzerinden almış olduğumuz ürün MNG Kargo üzerinden 382550735556 takip numaralı kargo ilgili adrese teslim edilmesi gerekirken ürün kayboldu. 20 gündür ortada olmayan ürünün akıbetini öğrenmek için MNG Kargo Bursa Minihub Şubesi arandığında Bölge Müdürlüğü' nü aramamız istendi. Aradık ulaşamadık ve Çağrı Merkezi ni arayıp durumu izah ettik. Alıcının ürünü teslim almadığını arayıp şikayette bulunması gerektiği bilgi verilmesi üzerine aradık ve bu kez de alıcının ürünü aldığı firmayı arayıp iptal işlemini başlatması gerektiği söylendi. Onu da yaptık, Trendyol aradı ve ürün teslim edilmiş ilgili şubeye bilgisini verdi. Durumu tekrar izah ettim, bunu kargo firması ile görüşün ürün teslim edilmiş görünüyor dendi. Tekrar MNG Kargo şubesi arandı ve son durum aktarıldı, konunun bölge müdürlüğü ile görüşülmesi gerektiği ve ürünün hiç oraya gelmediği söylendi. Bursa Bölge Müdürlüğüne asla hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Konuyla ilgili tazmin talebimiz bulunmaktadır. Değerli yardımlarınızı rica ederiz.

MNG Kargo Logo
20 Şubat 09:03 (Şikayetten 15 saat sonra)

Değerli Müşterimiz; Kurulduğu ilk günden itibaren sektördeki yeniliklerin öncüsü ve uygulayıcısı olan MNG Kargo, hizmet verdiği tüm kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına en hızlı ve güvenli şekilde çözüm üretip, var olan çalışma birlikteliğini yarınlara geliştirerek taşımaktadır. Müşterilerimizden gelen şikayetleri bu kapsamda kurumsal markamızın varoluş hedefine hizmet eden önemli bir fırsat olarak görerek titizlikle değerlendirmekte ve süreç çalışmalarımızda dikkate almaktayız. Bu kapsamda öncelikle görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için ayrıca teşekkür ederiz. Çözüm merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor ve sizinle hızlı bir şekilde irtibata geçecektir. Saygılarımızla MNG Kargo Müşteri Deneyimi Müdürlüğü #İşimizdeÖncüyüz #SorumluluğumuzBüyük

Pınar
Pınar
22 Şubat 10:54

Merhaba, Müşteri temsilcisinin ilgisinden ötürü teşekkür ederim. Ayrıca kargo görevlisi tarafından da teslimat fişi kaybolduğu için teslim edilemeyen kargomuz bulunmuş ve ilgili adrese teslimat sağlanmıştır. Saygılarımızla,

Benzer Şikayetler

Giresun Görele MNG Kargo ÇALIŞANI'NIN Şahsıma Küfretmesi

profile
Uğur
20 Mart 20:59
212
4
Çözüldü

MNG Kargo Keyfe Keder Teslimat Yapmaması

profile
Necla
23 Şubat 17:47
70
"Ahmet Bey'in anlayışı ve nezaketi için teşekkür ederim. Sonuç benim lehime olmasa da uğraşınız için teşekkürler iyi çalışmalar. Aldığım farklı farklı cevaplara ek en azından son bir nokta konulmuştur diye düşünüyorum."

Yalova MNG Kargo Dağıtım Yapmıyor

profile
Tuğba
10 Şubat 12:24
46
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz