Toplam çözüm sayısı
..
MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Barış'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

MNG Kargo Teslim Edilmeyen Kargo Sıkıntısı

91görüntüleme
Barış
Barış 16 Ocak 13:46

İstanbul Maltepe'den Beykoz'a gelecek olan ve adımıza verilen kargo yanlışlıkla önce Erzurum'a gidiyor. Müşteri hizmetlerini arıyoruz "pardon bir yanlışlık oldu" deniliyor. Sonra kargo Beykoz Kavacık şubesine gidiyor ve 2 gün bekliyor. Kargoyu teslim etmiyorlar. Kalkıp şubeye gidiyoruz şube içerisinde laubali çalışanlar vermek zorunda değiliz kargonuzu adresinize getiririz diyor. Ne kadar düzgün çalışan bir sistem ve çalışanlarınız var! Sizin getiremediğiniz kargoyu ayağınıza kadar gelip almaya çalışıyoruz onu bile beceremiyorsunuz.

MNG Kargo Logo
MNG Kargo16 Ocak 14:00

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

Barış
Barış16 Ocak 14:26

1 haftadır zaten aynı cevabı veriyorsunuz. Hiçbir çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum.

Barış
Barış19 Ocak 15:52

3 gündür henüz bir aksiyon alınmamış durumda. Buradaki mesaj bile okunmamış. 3 gündür arayıp kargonuz teslim edildi mi diye soruyor arayan kişiler. Konunun ne olduğundan bile haberleri yok. Kargo teslim edilse bile burada farklı müşteri ilişkileri sorunun olduğu çok açık.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler