Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

MNG Kargo Tarafından Kayıp Edilen Kargom, Geri Dönüşün Yapılmaması

profile
Aysel
15 Şubat 15:36
179
Aysel'in Teşekkür Mesajı
“Çok çok teşekkür ederim MNG Kargo çözüm merkezi gerçekten çok başarılı”

Dolap alışveriş sitesi üzerinden ürün satışım gerçekleşti. 7 Şubat 2024 tarihinde Dolap sitesinden aldığım kod ile Bursa Heykel şubesinden ürünümü kargoladım. 9 Şubat 2024 tarihinde kargoda ilerleme göremeyince durumu fark edip, ürünü verdiğim MNG Heykel şubesini aradım. Bana e-posta attıklarını ve beklemem gerektiğini söylediler. Genel Müdürlüğü defalarca aradım, onlar da çıkış tarihinin 14 Şubat 2024 olarak görüldüğünü ve 15 Şubat'ta aramam gerektiğini belirttiler. Bu süreçte Dolap sitesindeki siparişin kargo teslim süresi uzadığı için siparişim iptal edildi. Kargolamam için yeni kod verildi, ancak paketim hâlâ kayıp. Bana geri dönüş yapılmadığı gibi telefonlar da açılmıyor. Genel müdürlük, eski kargo kodum olmadan yardımcı olamayacaklarını ifade ettiler. Eski kargo iptal olduğu için sistemde görünmüyor. Paketim kayboldu ve kimse ilgilenmiyor. Dolap ekibiyle görüştüğümde, MNG Kargo Bursa Heykel şubesi söz konusu paketi teslim almadıklarını bildirdi. Zararımın karşılanmasını talep ediyorum. Paket kayboldu ve siparişim de iptal oldu. 225 TL'nin MNG Kargo Heykel Şubesi tarafından ödenmesini istiyorum. Ekte, Dolap sitesiyle son yazışmamın ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

MNG Kargo Tarafından Kayıp Edilen Kargom, Geri Dönüşün Yapılmaması
MNG Kargo Tarafından Kayıp Edilen Kargom, Geri Dönüşün Yapılmaması
MNG Kargo Tarafından Kayıp Edilen Kargom, Geri Dönüşün Yapılmaması
MNG Kargo Logo
15 Şubat 15:36 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Kurulduğu ilk günden itibaren sektördeki yeniliklerin öncüsü ve uygulayıcısı olan MNG Kargo, hizmet verdiği tüm kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına en hızlı ve güvenli şekilde çözüm üretip, var olan çalışma birlikteliğini yarınlara geliştirerek taşımaktadır. Müşterilerimizden gelen şikayetleri bu kapsamda kurumsal markamızın varoluş hedefine hizmet eden önemli bir fırsat olarak görerek titizlikle değerlendirmekte ve süreç çalışmalarımızda dikkate almaktayız. Bu kapsamda öncelikle görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için ayrıca teşekkür ederiz. Çözüm merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor ve sizinle hızlı bir şekilde irtibata geçecektir. Saygılarımızla MNG Kargo Müşteri Deneyimi Müdürlüğü #İşimizdeÖncüyüz #SorumluluğumuzBüyük

Aysel
Aysel
15 Şubat 17:31

Çözüm merkeziyle görüştüm, anında durumu çözüp yardımcı olma durumuna geçildi. Keşke daha önce arasaydım diye çok üzüldüm, beni mağdur etmediler, çok çok teşekkür ediyorum kendilerine.

Aysel
Aysel
15 Şubat 17:33

Çok çok teşekkür ederim MNG Kargo çözüm merkezi gerçekten çok başarılı

Benzer Şikayetler

MNG Kargo Eve Dağıtım Yapmadı

profile
Serap
21 Mart 15:10
146
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz