Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

MNG Kargo Müşteri Hizmetleri İlgisizliği

Yağmur
09 Mayıs 11:59
136

MNG Kargo, ürünümü evde olduğum halde 'evde yok' denilerek teslim edilmedi olarak kaydetti. Bir saat sonra ise ürünün başkasına teslim edildiği bilgisi sistemde görüldü. Durumun düzeltilmesi için MNG müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim ancak her seferinde 'Şikayet talebiniz alındı, en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.' yanıtı veriliyor. Yaşanan bu durum için herhangi bir telafi sunulmadı.

09 Mayıs 12:00 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Kurulduğu ilk günden itibaren sektördeki yeniliklerin öncüsü ve uygulayıcısı olan MNG Kargo, hizmet verdiği tüm kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına en hızlı ve güvenli şekilde çözüm üretip, var olan çalışma birlikteliğini yarınlara geliştirerek taşımaktadır. Müşterilerimizden gelen şikayetleri bu kapsamda kurumsal markamızın varoluş hedefine hizmet eden önemli bir fırsat olarak görerek titizlikle değerlendirmekte ve süreç çalışmalarımızda dikkate almaktayız. Bu kapsamda öncelikle görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için ayrıca teşekkür ederiz. Çözüm merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor ve sizinle hızlı bir şekilde irtibata geçecektir. Saygılarımızla MNG Kargo Müşteri Deneyimi Müdürlüğü #İşimizdeÖncüyüz #SorumluluğumuzBüyük

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

MNG Kargo Evde Olmam Dışında Sorun Yok

Şeyda
13 Haziran 17:50
91
5
Çözüldü

MNG Kargo Kırıkhan Şubesi İade Almıyor

Esra
04 Haziran 23:47
152
"Müşteri temsilcisinden ve ilgisinden gayet memnun hissediyorum ancak MNG Kargo Kırıkhan Şubesi'nden hiçbir şekilde memnun değilim ve aynı mağduriyeti tekrar yaşatacaklarını öngörebiliyorum."
MNG Kargo Kırıkhan Şubesi İade Almıyor
5
Çözüldü

MNG Kargo Kargoyu Şubeden Alın Diyor!

Eylül
20 Mayıs 18:34
127
Benzer Şikayet Yaz