Toplam çözüm sayısı
..
MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Metehan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

MNG Kargo Maddi & Manevi Değerli Eşyam Kaybettiler!

577görüntüleme
Metehan
Metehan 20 Ocak 18:31
MNG Kargo Maddi & Manevi Değerli Eşyam Kaybettiler!

Maddi & manevi değerli eşyam kayıp!

İstanbul'dan 15 Ocak 2020'de bana gönderilen ürün 16 Ocak cumartesi günü teslim edilmiş gözüküyor. Adım Metehan Durak, teslim alan kişi ise y. Y. Olarak yazıyor. Ne evimizde ne binada y. Y. İsimli hiç kimse yok, civarda teslim edilebilecek esnaf da yok.

Süleymanpaşa MNG Şubeye gittim durumu izah ettim, ürünün teslim alındığını ama bir hata olabileceğini söylediler ama bir sonuç alınamadı, "kurye sizi cumartesi günü aramış telefonla" diye söylendi ve telefon kayıtlarıma bakıldı ki kayıtlarımda da kuryenin aradığına dair bir şey göremediler.

Sokağa çıkma yasağı olan günde koca bir aileyi evde bulamamak nedir? Böyle bir şeyin mümkünatı yok ki yasak olmasa bile evdeyiz!

İçinde değerli eşyam olan bu ürünü bana bulun ve getirin, ne demek ürün kayboluyor yahu.

Kargo takip no : GJ350462

MNG Kargo Logo
MNG Kargo20 Ocak 18:35

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo
MNG Kargo22 Ocak 09:40

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

Metehan
Metehan23 Ocak 20:03

Kargom halen ortada yok, kargo şirketi ürünü telafi edeceklerini söylüyor ama bu da bir sürü prosedürle olacak iş, ben ücreti karşılığında kargolanan ürünümü çile çekerek ele almak istemiyorum. Neyse ki piyasada dengi olan bir ürün bu, peki dengi olmayan bir ürün olsaydı ne olacaktı. Çok tuhaf bir durum bu. Bulun lütfen kargomu.

Metehan
Metehan4 hafta önce

Zarar tanzim dilekçesini doldurup an itibari ile Süleymanpaşa MNG şubesine teslim ettim.

Metehan
Metehan4 hafta önce

Ürünüm 12 gündür halen kayıp ama müşteri hizmetleri gerçekten çok yardımcı oluyor ve kargom bulunamasa da ücretin tahsili yapılacağını umuyorum, bunun olmamasına hiçbir neden yok çünkü her türlü kanıtı Süleymanpaşa MNG şubesine 26.01.2021 itibarı ile ilettim. Her ne kadar sorun geçerliliğini korusa da müşteri hizmetleri kalitesi güven verdi ve 5 yıldızı iletip teşekkür mesajını yazma gereği duydum. İlgi alakanız için teşekkür ederim umarım azami 3 haftalık süreç içerisinde kargom olmasa da ödememi alıp tekrar ihtiyacım olan ürünü sipariş edebilirim. Sağlıcakla.

Metehan
Metehan2 hafta önce

Ürünüm halen kayıp ve tanzim aşaması değerlendirmede, şu an bir çözüm söz konusu değil anlayacağınız.

Metehan
Metehan6 gün önce

Sorunum halen güncel!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler