MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

MNG Kargo Konya Mevlana Şubesi Yine Kargo Tesliminde Sorun Yaşatıyor!

325görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 04 Aralık 2020 22:35

Defalarca MNG 'den gelen kargolarım ya teslim edilmiyor, ya biri teslim edilip diğeri için şubeye çağırıyorlar (dağıtıma çıkan kargo) ya da direk dağıtıma çıkarıldı diye SMS geliyor fakat kargo gelmiyor, sonrasında 3 günü içinde şubeye gelip teslim almanız gerekir diye hemen mesaj atıyorlar. Bugün gelen 2 adet kargomun birini teslim ettiler diğerini şubeye gelin alın dediler ama ikisini de dağıtıma çıkartmışlar.

 Demek istediğim şu zoraki insanları kargolarını şubeden teslim almak zorunda bırakıyorlar. Ve bu uzun zamandır böyle lütfen yetkililer bir an önce devreye girsin ve bu sorunu çözsün. Ben kargomu şubeden de alırım. Ama önemli olan zorunda bırakılmam. Evde yoksam ya da farklı sebeplerden gerçekten dağıtıma çıkan kargoyu alamadıysam gidip elbette almam gerekir fakat daha yeni dağıtıma çıkan kargo neden evime gelmeden şubeden teslim alabilirsiniz diye bana cevap geliyor. Sistem üzerinden dağıtıma çıkarıyorlar ama giden gelen yok. Evde oturup gün boyu defalarca kargoya beklememe rağmen hem de sitemizde de güvenlik varken. 

Güvenliğe soru-yorum ya kargomu eksik bırakıyorlar ya da bırakmadan gidiyorlar. Hizmet sıfır. Aşağıda da gördüğümüz üzere aynı saatlerde hatta neredeyse aynı dakikalarda dağıtıma çıkarılan kargolardan biri teslim ediliyor diğeri edilmiyor ortada yok sonradan da şubeden alırsınız deniliyor. 

Bu nasıl bir sorumsuzluk. Bunu her zaman yaşıyoruz bazen uğramıyorlar bile dağıtıma çıkarıldı diye sisteme giriliyor bekle Allah bekle ama kimse yok. Sonrasında bir bakıyorsun şubeden alın. Bunu neden Aras Kargo yapmıyor neden yurt içi kargoda böyle sorun yaşamıyoruz da hep MNG firmasında özellikle de bu şubede bunu yaşıyoruz anlamıyorum. 

Lütfen şu olumsuz duruma bir el atın. Artık her seferinde dağıtıma çıkan kargomu teslim alamayıp sonrasında şubeye gidip gelmekten yorulduk. Sorun Belli ki bizden kaynaklı değil firmadan kaynaklı fotoğraflarda göründüğü gibi. Aynı anda çıkan Kargo 'nun biri teslim edilip diğeri neden teslim edilmez. Sürekli sizin yanlışınızdan dolayı şubenize gidip gelirken yaktığım yakıtın parasını kim verecek. Elimde olsa karşı firmadan zaten talep ederim MNG ile göndermeyin diye ama firmaların kendi anlaşmaları gereği bir şey diyemiyoruz. Müşterinin kargo alıcısının suçu ne yeter artık ya bu kadar da olmaz ki?

MNG Kargo Logo
MNG Kargo05 Aralık 2020 09:27

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

Hüseyin
Hüseyin05 Aralık 2020 18:06

Otomatik olarak hep bu şekilde cevaplanıyor müşterilerin sorunları MNG firmasi tarafından. Ama gelgelelim sorunumuza çözüm maalesef her zamanki gibi yok. Sadece cevaplanmış olsun diye gönderilen otomatik bir mesaj. Çözüm var mı? Yok?

MNG Kargo Logo
MNG Kargo08 Aralık 2020 09:49

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler