Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

MNG Kargo Kargo Teslimatında Yaşanan Sorunlar Ve Müşteri Memnuniyetsizliği

profile
Elif
22 Şubat 15:50
141

Bugün teslimatını beklediğimiz kargomuz, MNG Kargo Tatlısu Şubesi'nde çalışan Y**** adlı bir personel tarafından maalesef güvenliğimize bırakılmak suretiyle teslim edilmek istenmiştir. Evde olduğumuz halde, bina kapımıza değil de güvenliğe 'Gel buradan al' şeklinde kaba bir ifadeyle teslim edileceği bildirilmiştir. Hem alım yaptığımız mobilya firması hem de biz, MNG Kargo'nun müşteri hizmetlerini aradığımızda, kargomuzun bina kapısına kadar getirileceği prosedür gereği açıkça belirtilmiştir. Buna rağmen kargo firması, bina kapımıza uzak olan güvenliğe bırakma konusunda kaba bir şekilde tarafımıza bildirim yapmıştır. Gün içerisinde kargomuzun geleceği, çağrı merkezi tarafından teyit edilmiş olmasına rağmen, kargo firması bu gönderiyi kendilerinin asla adresimize getirmemek için ellerinden geleni yapacaklarını alım yaptığımız mobilya şirketi yetkilisine iletmiştir. Kargomuza gelebilecek her türlü zarar ve ziyan, hatta teslim edilmemesinden dolayı kargo firmasından şikayetçiyim. Kargonun gün içerisinde gelmesi için kurumunuzun da yardımlarını rica ediyorum.

MNG Kargo Logo
22 Şubat 16:18 (Şikayetten 27 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz; Kurulduğu ilk günden itibaren sektördeki yeniliklerin öncüsü ve uygulayıcısı olan MNG Kargo, hizmet verdiği tüm kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına en hızlı ve güvenli şekilde çözüm üretip, var olan çalışma birlikteliğini yarınlara geliştirerek taşımaktadır. Müşterilerimizden gelen şikayetleri bu kapsamda kurumsal markamızın varoluş hedefine hizmet eden önemli bir fırsat olarak görerek titizlikle değerlendirmekte ve süreç çalışmalarımızda dikkate almaktayız. Bu kapsamda öncelikle görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için ayrıca teşekkür ederiz. Çözüm merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor ve sizinle hızlı bir şekilde irtibata geçecektir. Saygılarımızla MNG Kargo Müşteri Deneyimi Müdürlüğü #İşimizdeÖncüyüz #SorumluluğumuzBüyük

Elif
Elif
22 Şubat 17:20
MNG Kargo Kargo Teslimatında Yaşanan Sorunlar Ve Müşteri Memnuniyetsizliği

Hiçbir şekilde genel merkeziniz şubenizin kabalığını ve inadına kargomu bugün teslim etmemesiniz engelleyemedi. Hiçbir yaptırımınız yok. Sabah'tan akşama kadar defalarca aradım size yazdım ama MNG genel merkez olarak hiçbir şey yapmadınız. Kargomu teslim alamadım. Şubeler üzeri de hiçbir etkiniz be elemanlarınıza hiçbir yaptırımınız olmadığını ve bizleri oyaladığınızı herkesin bilmesini istiyorum!

Elif
Elif
22 Şubat 17:26

Mağduriyeti giderilmeden, sabah kapıya gelip kabalık yapan personel bizden özür dilemeden bu şikayetimin çözüldüğünü ilişkin olarak problemi kalamayacağımı bildirmek isterim.

Benzer Şikayetler

1

MNG Kargo Kargo Teslimatında Yaşanan Sorunlar Ve İletişim Eksikliği

profile
Fatma
04 Nisan 15:30
112
MNG Kargo Kargo Teslimatında Yaşanan Sorunlar Ve İletişim Eksikliği
4
Çözüldü

MNG Kargo Yanlış Adrese Teslimat

profile
Görkem
21 Mart 12:10
71
5
Çözüldü

MNG Kargo Kargo Teslimatıyla İlgili Yaşanan Sorunlar

profile
Murat
16 Şubat 12:24
117
"0850 222 06 06 numara üzerinden iletişime geçen Emine Hanım’ın ilgisine teşekkür ederim. Gün sonunda bazen problemin çözülmesinden ise anlaşılmasının daha önemli olduğunu bilen birisi ile görüşmek gerçek iyiydi. Ayrıca MNG Isparta Gül Şubesine bu hanımefendi tarafından ders verilmelidir. İnsan nedir nasıl dinlenir nasıl cevap verilir. Tekrardan buradan teşekkür ederim."

MNG Petrol Batman Şubesini Şikayet Ediyorum

profile
Hatice
14 Şubat 15:28
248
MNG Petrol Batman Şubesini Şikayet Ediyorum
MNG Petrol Batman Şubesini Şikayet Ediyorum
4
Çözüldü

MNG Emek Şubesinde Yaşanan Sorun

profile
Begum
10 Şubat 18:04
140
"Ne yazık ki ödemiş olduğum 2. Kargo ücreti de iade edilmedi, ama adıma fidan bağışlandı ve tek seferlik %30 indirim tanımlandı (yorum yok). Bu süreçte kaybettiğim zaman büyük bir talihsizlik oldu. Bununla birlikte müşteri danışmanları Yusuf Bey ve benimle iletişime geçen bir hanım vardı onlara teşekkür ediyorum; ama firmanın teslimatı gerçekleştiremeyen müşterilere yolladığı mesajdaki teslim süresinin gerçekçi şekilde revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. 3 gününüz var diye yazıp 2. Günün başında kargonun geri yollanması büyük bir zaman kaybı yaratıyor, firmanın müşterilere yolladığı "kargonuzu şubeden 3 iş gününde teslim alabilirsiniz" mesajını 1 iş gününde teslim alabilirsiniz şeklinde ivedi olarak değiştirmesi lazım ya da çok daha müşteri odaklı olarak gerçekten kargoyu şubede 3 iş günü tutabilirler, çok daha iyi olur."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz