MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Göktuğ'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

MNG Kargo Kargo Teslimat Sorunu - Oyalama Ve Riske Sokma - Dava Süreci

128görüntüleme
Göktuğ
Göktuğ 23 Kasım 2020 13:00

14 Kasım Cumartesi günü Hepsiburada.com tarafından kargoya verilen 4479*******360 takip numaralı Mikrodalga Fırın ürünüm için 17 Kasım Salı günü Sultanbeyli/İstanbul şubesine ulaştığı bilgisi tarafıma ulaşmıştır. Aynı gün içerisinde kargomu teslim almamama rağmen teslim edildiğine dair mesaj iletilmiştir. Yanlışlık olduğunu düşünerek aynı gün içerisinde kargo şubesine bizzat başvuru yaptım. Yanlışlık olduğu ve kargonun dağıtımda olduğu bilgisi bana iletilmiştir. Ancak kargo 2 gün boyunca yine teslim edilmemiştir. Tekrar şubeye bizzat gittiğimde yoğunluk olduğunu, kargoyu bulamadıklarını iletmişlerdir. Hepsiburada.com’un kargo şubede gözüktüğü için işlem yapamadığından dolayı tekrar tekrar şubeye giderek kargomu takip etmek durumunda kaldım ancak üzerinden 10 gün geçmesine rağmen halen kargo bulunamamıştır.

İlgili şubedeki arkadaşların defalarca şubeye gitmeme rağmen lakayıt davranışları ve inatla kayıp olarak işlem yapmamaları, yanlış bilgilerle bir şeylerin üzerini örtmeye çalışmaları kabul edilemezdir. Tansiyon hastası ve yüksek risk grubunda olan biri olarak defalarca şubeye gitmek zorunda bırakıldığım için doğacak en ufak bir sağlık sorununda kamera kayıtları ve çağrı merkezi görüşmeleri ile beraber yasal dava sürecini başlatacağımı bildirmek isterim.

MNG Kargo Logo
MNG Kargo24 Kasım 2020 12:39

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo
MNG Kargo24 Kasım 2020 19:00

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

Göktuğ
Göktuğ24 Kasım 2020 19:33

Hiçbir şey yapıldığı yok. Hiçbir aksiyon alınmıyor, bir telefon açma nezaketinde bile bulunulmadı.

Göktuğ
Göktuğ24 Kasım 2020 20:53

Günlerdir ürünün kayıp olmasına ve ürünü teslim almamama rağmen bu akşam 19:53 saatinde yine ürün ile ilgili teslim edildi bilgisi girilmiştir. Bu düpedüz dolandırıcılık ve aldatmadır. MNG Kargo olarak böyle bir şeye alet olmanız, 10 gündür kayıp olan ürünün üstünü kapamak için teslim edildi bilgisi girmeniz ne kadar kurumsallıktan uzak bir firma olduğunuzu göstermektedir. Bu süreçte yapılan bütün saygısızlık ve usulsüzlükler için dava açma hakkımı saklı tutarım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler