MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

MNG Kargo Kapanacak Şubelerine 10 GUN Boyunca Kayıt Açmışlar Beni Mağdur Ettiler

217görüntüleme
Kadriye
Kadriye 28 Kasım 2020 21:49

Trendyol'dan almış olduğum ürün anlaşmalı geri iade gitmesi için 16.11.2020 'de adresimin bağlı olunan "Sarıgazi" şubesini aradım günlerce kimse telefona cevap vermeyince müşteri hizmetlerimi aradım ve evden teslim kuryesi talep ettim. Gerekli işlemleri yaptılar ve tam 10gün boyunca kargonun alınması için her gün müşteri hizmetlerini aradım. Bir süre sonra onlara da ulaşamaz olduk sürekli telefonları meşgul çaldı. 

Eşimden aradığımda çalıyordu ben aradığımda sürekli meşgul çalıyordu. 65yasındaki annemi her gün evde tuttum gelip alacaklar diye çünkü ben il dışına göreve geri döndüm. Sonunda bugün 27.11.2020 de komşumdan rica ettik ve kargoyu şubeye götürdüğünde şube görevlisi "biz işlem yapmaya kapatıldık bugün şom günümüz aslında size çok yakın olan Yenidoğan'a şube açıldı oraya gidip verin" demez mi. İnanın o an çıldırdım çünkü kargo şubesi evimin arka tarafındaymış ve ne müşteri hizmetleri bunu biliyor ne de biz. Sarıgazi şubesi bugün kapanana kadar bu kargoyu niye gelip almamış hala anlamış değilim. Yaşanılan mağdurluk rezalet boyutundaydı.

Bugün kargonun iadesinin son günüydü. Müşteri hizmetlerinin dahi bilmediği burnumun dibine şube açılmış şubeyi komşum büküp kargoyu teslim ettim. Yaşadığım olaylarda kargo şubesinin aslında anneme yakında olmasına mı yanayım yoksa komşuma verdiğim eziyete mi yoksa 10gün boyunca aradığım bunaldığım günlerime mi kararı siz verim artık.

MNG Kargo Logo
MNG Kargo30 Kasım 2020 11:38

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo
MNG Kargo30 Kasım 2020 16:26

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler