MNG Kargo Hasarlı Ürün Teslimi (Takip No:289847315017)

Kevser Kevser1 hafta önce

2 haftadır ailemde görülen Covid sebebi ile karantinadayız. Bu süreçte ihtiyaçlarımızı internet üzerinden karşılıyoruz. Bugüne kadar onlarca hatta yüzlerce kere siparişim kargo ile evime teslim edildi. Son 2 haftadır karantinada olduğumuzdan kuryelere kargoyu kapıya bırakıp gitmelerini rica ediyoruz. Tıbbi bir siparişimiz bugün kargodaydı. Gelen kurye site ine giriş yaptıktan sonra beni aradı binaya çıkamayacağını benim aşağı inip teslim alamam gerektiğini söyledi. 

Karantina olduğumdan bunu yapamayacağımı belirttim. O zaman siz iyileşince getirelim gibi saçma bir cümle kurdu. Tıbbi ihtiyaç olduğunu, acil beklediğimi belirttim. (kapıya bırakın dediğimde imza yok bir şey yok nasıl bırakayım gibi saçma bir cümle daha kurdu. Ki defalarca kere yapılmış bir uygulamadır. Kod gönderilmesi vs gibi çözümlerle.) bu defa da asansöre bırakalım siz alın gibi enteresan bir teklifte daha bulundu. Bunu da kabul edemeyeceğimi belirttim. 

Hasta halimle ve evdeki hastalarımla ilgilenirken bununla uğraşamayacağımı söyledim. Birkaç dakika sonra başka bir arkadaş ürünümün kapıma bırakılacağını söyleyerek t. C. Kimlik bilgilerimi aldı. 2 dakika sonra kargo kapıdaydı ancak kutu darmadağın. İçindeki ürünler dağılmış fotoğrafta gösterdiğim şekilde teslim edildi. Bu yaptığınız hizmet mi işkence mi? Hasta halimle bana yaşattığınız bu mağduriyetin hesabını nasıl vereceksiniz merak ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

MNG Kargo Logo MNG Kargo 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

profile-icon Kevser 1 hafta önce

Maskelerin paketleri dağılmış. Kuryenin çekindiği virüse karşı kullanıyoruz bu maskeleri. Siz böyle teslimat yapmaya boyla sorumsuz çalışmaya devam ederseniz. Bu hastalığın bittiğini biraz zor görürüsünüz.

profile-icon Kevser 1 hafta önce

Merak ediyorum ne yapacaksınız? Nasıl bir çözüm sağlanacak?

MNG Kargo Logo MNG Kargo 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler