MNG Kargo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

MNG Kargo Güzelyurt Şubesi Hasarlı Ürün Teslimi Ve Adrese Gelmeden Ürün İadesi

390görüntüleme
Amine
Amine 29 Kasım 2020 16:03

Trendyol dan vermiş olduğum 3 siparişim ayrı ayrı firmalardan gönderildiği için 3 farklı Kargo ile gönderildi. X Kargo firması ürünümü sorunsuz teslim etti. 2 ürünüm MNG Kargo firması ile gönderildi. Ürünlerden biri yemek takımı siparişiydi ve tabak kırık geldi. Ürünümü iade etmek durumundayım. Sipariş vermiş olduğum diğer ürün 4 gün boyunca şubede bekledi sonraki gün kurye dağıtıma çıkarıldı. Adrese gelmeden sistemden iade olarak girilmiş. Kargo şubesini arıyorum ya açılmıyor ya da telesekretere bağlanıyor. Trendyol ile iletişime geçtim tekrar ederse teslim istedim. Aradan bir gün geçti hala kurye dağıtımda görünüyor. Ama Trendyol a iade edilmiş bile. WhatsApp MNG hattı ile de iletişime geçtim kayıtlarında vardır. Soğrundüzgün cevap alınamıyor. Zaten Mesajlar otomatik olarak atılıyor. Müşteri hizmetlerine hiçbir zaman bağlanamadım. Yani inizi düzgün yapamayacaksanız yapmayın insanlar şu pandemi sürecinde her zaman evde ve her şeyi online olarak sipariş veriyor. Evden çalışan kişi sayısı fazla. Bu durumda da ürün teslim edilemedi şeklinde iade edilmesi gerçekten çok komik.

MNG Kargo Logo
MNG Kargo30 Kasım 2020 09:29

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo
MNG Kargo30 Kasım 2020 16:55

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Burak
Burak30 Kasım 2020 11:35
 

Benim de bir ürünüm Güzelyurt MNG şubesinden dağıtıma çıktı ve teslim edildi gözüküyordu sistemde. Ama herhangi bir ürün teslim edilmemişti bana. Şubeyi aradım ve açmadılar sonra şubeye gittiğimde ürünün hala şubede olduğunu gördüm.

 2
Amine
Amine30 Kasım 2020 11:39
 

Güzelyurt şubesi hakkında çok fazla şikayet vardır Olumsuz yorum var. Şikayetleri de dikkate almıyorlar pek. Bu durumda mağdur olan biz oluyoruz.!

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler