MNG Kargo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ersin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

MNG Kargo 'da Üst Üste Yaşadığım Sorunlar

235görüntüleme
Ersin
Ersin 25 Kasım 2020 11:51

Bu şikayeti yayabildiğim kadar yayacağım. Çünkü 2 aydır bu MNG Kargo'dan çektiğim kadar hiçbir yerden çekmedim. İlk başta Çorum'dan İzmir'e gelen 2 adet kolilerimden birisinin altı ıslanmış, parçalanmış ve içerisinde ki ürünlerim düşüp kaybolmuş şekilde getirdiler. Şöyle söyleyeyim; size kolinin üzerine sanki enmiş gibi ıslak ve parçalanmıştı. Yaklaşık 600 TL değerindeki ürünüm düşmüş ve kaybolmuştu. Ve kalanında yarısı ıslanmış ve yırtılmıştı. Ben tekstil işiyle uğraşıyorum ve her ay bana koli gidip geliyor. Oradan yaptığım zararı alırken tutanak tutulmadığı için karşılamadılar. Koliyi ben almadığım için teyzemin evinin önüne atıp gidildiği için tutanak tutulamadı. Fakat bunu açıklayacak kimseyi bulamadım. Bu yaşadığım ilk problemdi.

Bundan yaklaşık 3 hafta sonra İstanbul'dan İzmir'e gelen 6 adet kolimin 2 tanesini kaybettiler. Evet gerçekten kaybettiler. Yaklaşık 20 bin tl olan zararımı karşılamak için fatura istediler. Elimde fatura bulunmadığı için 2 ay boyunca uğraştırdılar ve sonunda vermediler. Yani arkadaşlar bu şunu gösteriyor eğer ki MNG Kargo ile gönderdiğiniz kargoların ne olursa olsun içerisinde bulunan şeyin maddi değerine dair bir fatura yoksa MNG Kargo bu kargoyu çalma ve ya kaybetme hakkına sahip oluyor. Çünkü memleketinizden gelen o çok sevdiğiniz yadigar saatin ve ya ceketin eğer 1945 yılında kesilen faturasını kaybettiyseniz MNG Kargo'nun bu ürünü çalma hakkı ve ya kaybetme hakkı vardır. Ben buradan bunu anladım siz ne anlarsınız bilemem.

Sıkıntılar bununla bitmiyor. Dediğim gibi ticaretle uğraştığım için her gün kargo çıkarıyorum. Anlaşmalı çalışıyorum ve anlaşmam gereği kargolarımın evimden her gün alınması gerekiyor. Tabii ki de almıyorlar. Saha elemanının bana söylediği şey '' almak zorunda değilim kendin bırak'' 2 aydır her gün 3 saatlik yol giderek kargolarımı kendim bırakıyorum. Çünkü bana bağlanan şube 10 dakika mesafedeki şube değil en uzaktaki İzmir'in dışında bulunan 3 saatlik mesafedeki şube. Dibimde şube varken gidip en uzak şubeye bağladılar beni.

Tamam onda da sıkıntı yok. Eyvallah diyelim daha problem bitmedi. İstanbul'a müşterime gönderdiğim kargo Tekirdağ'a gitti ve müşterimi arayıp şubeden alın yoksa iptal olur dendi. Evet yanlış duymadınız müşterim İstanbul'da ve kargo oraya gönderildi. Fakat kargoyu Tekirdağ'a götürüp şubeden alın diye arıyorlar. Daha problem bitmedi. Devam ediyoruz. :bana yine Çorum'dan gelen kargonun ücreti 50 TL. Ücret orada ödenmesine rağmen kargo bana geldikten sonra.

Gelişme
Gelişme

14 Aralık 2020 17:12

Sorunum çözülmüyor. 3 gün içinde aranacağım söylendi fakat 2 haftadır bekliyorum. Arıyorum fakat müşteri hizmetleri sürekli bir güncelleme yaptığı için yardımcı olamayacağını söylüyor. Bana yardım edecek kimse yoksa ben kendi işimi kendim çözeceğim.

MNG Kargo Logo
MNG Kargo25 Kasım 2020 15:16

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo
MNG Kargo26 Kasım 2020 17:40

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

Ersin
Ersin01 Aralık 2020 15:37

Sorunum halen çözülmüş değil. Yüzsüz gibi aranıp sorunun çözüleceği söylendi fakat hala çözen yok. Üstüne üstlük sorun yaşamayada devam ediyorum. İstanbul'a gönderdiğim kargoyu yanlışlıkla Tekirdağ a götürüp sonra tekrar bana getirip yüzsüz gibi kargo ücreti isteyen firmadan kaybolan 20.000 TL değerindeki 2 adet kolimi kaybetmeleri sorununu çözmelerini beklemezdim zaten. Birazcık aklını kullanan kimse bu MNG denilen firma ile çalışmaz. Sürat Kargo ile anlaşma yapmak üzereyim. Her ne kadar zararım olsa da neresinden dönersek kardır. Bunu okuyanların da başına böyle şeyler gelmeden önce yol yakınken anlaşmadan vazgeçmeli. Çünkü bu firma hem hırsız hem de yüzsüz. Yakın zamanda gider pusulası ile dava açacağımı bildirmek isterim. Faturası yok diye kolilerimi çalamazsınız!

Ersin
Ersin1 ay önce

Vekaleti verdim. 3 aydır olan mağduretim ile birlikte dava açıyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler