MNG Kargo 'da Bitmeyen Sorunlar

Gamze Gamze14 Şubat 13:07

Kendilerinin kurumsal müşterisiyiz bizimle anlaşma yapana kadar bir hayli uğraşmışlardı. Bir süre sorunsuz bir şekilde devam ettik. Gönderdiğimiz kargoların dağıtımı ile ilgili sorunlar olsa da bağlı olduğumuz yıldız şube ile gayet iyi bir iletişim sağlayarak sorunları çözüyorduk. Ardından şube müdürü ayrıldı bir süre hiçbir gönderimiz kesilmedi gelip almıyorlardı telefonlara çıkmıyorlardı. Onlarda kargomuz yetişmediği için müşteri iadeleri aldık, ardından c** bey isimli bir beyefendi ile görüştük şubenin sorunlu olduğunu ve düzelteceklerini bizden zaman istediklerini söylediler. 

Kendilerinin düzgün üslubundan ve iyi niyetinden dolayı bir süre daha devam etme kararı aldık, bu arada yeni bir bölge müdürü geldiğini söylediler, (Ankara yıldız şubesi ) gönderilerimiz sürekli yanlış kesiliyor, kargo almaya ya geç geliyorlar ya erken geliyorlar, peşin ödemeleri belirttiğimiz halde karşı ödemeli yolluyorlar. Sorunlar için şube müdürünü arıyoruz,5 aramadan 1 ini açıyor şube telefonları cevap vermiyor. (hepsi belgelidir) yolladıkları faturalar yanlış 100 TL'lik ürün için 120 TL yazıyorlar, biz düzeltiyoruz, fiyatı örnek veriyorum (hepsi belgelidir) sosyal medyadan şikayet ediyoruz bir sonuç yok, bölge müdürlerini arıyoruz bir sonuç yok, bölge kota koydu deyip kargolarımız kesilmiyor, bize bilgi veren yok. 

Talep açıyoruz ses yok. Artık en son olay da bir daha çalışmayacağımızı çalışmayacağımızı anladık. 13 şubat tarihinde kargolarımız mağazamızdan kesilmek üzerine alındı. Hiç bir gönderimiz kesilmemiş. Bugün ulaşması gereken özel gün kargoları daha ortada yok, satış yaptığımız müşteriler iade istiyor. Şube müdürü bayanı arıyoruz, ben takip edemem ben bilemem benim haber verme şansım yok, sizden alan kuryeyi arayın bana geç getirdiler, bu nasıl söylemler bir açıklayın lütfen, benim. Muhatabım kuryemi şube yetkilisi mi?  

Hanımefendi avazı çıktığı kadar bağırıyor, nasıl olur da bir müşteriyle bu şekilde konuşabilir, inizi yapmıyorsunuz dediğimiz de hakaret bu diyor. Avukatım aracılığı ile MNG Kargo'ya bu bayana ve tüm mağduriyetim adına dava açıyorum. Tüm ses kayıtları dinlenilsin bir şube müdürü nasıl bir müşteriyle bu şekilde konuşur hepsinin açıklamasını istiyorum. Bugünden itibaren hiç bir MNG şube ile çalışmayacağım, bulunduğum iş kulesindeki tüm MNG müşterileri ile tek tek görüşeceğim, sosyal medya ve tüm mecralar da bu şikayetimi dile getireceğim ne de olsa yalandan birkaç kez arayıp üstünü kapatırlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gamze 18 Şubat 13:09

Keşke aksiyon aldığınız konusunda bir bilgimiz olsa veya hala çözümsüz bekleyen kargolarımız şube de beklemese? Neyse ki sizinle tüm kurumsal ilişkimi kesiyorum. Farklı bir kargo şirketiyle çalışmaya başlıyorum.

MNG Kargo Logo MNG Kargo 18 Şubat 11:10

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo MNG Kargo 14 Şubat 13:08

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler