Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

MNG Kargo Bütün Ürünlerimi Kırık Teslim Etti

profile
05 Haziran
477

İçinde 14 parça ürünün bulunduğu kargom bütün ürünler kırılmış olarak teslim edildi. Müşteri hizmetlerini aradığımda hasar tespit tutanağı için şubeye götürmem gerektiğini söyleyerek telefonu kapattılar. Elimde koli 2 tane kargo şubesi gezdikten sonra (çünkü dağıtan kargo şubesine götürmem gerekiyormuş) asıl dağıtan şubeyi aradım biz sadece dağıtıcı şubeyiz iade kargo almıyoruz diyerek dalga geçer gibi size en yakın şubeye iade edin önerisinde bulundu. Kargo bilgilerini incelediğinde kargo görselinde herhangi bir sorun gözükmediğini söyledi. Kargo geldi ben bütün ürünleri kırmışım gibi bir itham hiç hoş değil. Sonrasında tekrardan müşteri hizmetlerini aradığımda hasar tespiti için yardımcı olan arkadaşa teşekkür ediyorum. İlk aradığım kişi önce şubeye götürün sonra bizi arayın demişti. İşi bilmeyen insanları neden çalıştırıyorsunuz? Beni elimde koca kutu şube şube gezdirdiniz! Özellikle büyükşehir şubenizdeki davranışı hoş olmayan, tersleyici ve yardımcı olmamak için başından atmaya çalışan çalışanlarınızdan, kargoları bir top gibi fırlatan, içinde ne olduğunu önemsemeyen diğer çalışanlarınızdan, herkesten şikayetçiyim. Zararımın giderilmemesi durumunda bu olayı Tüketici Hakları Mahkemesine, BİMER ®'e, CİMER ®'e ne kadar yer varsa hepsine taşıyacağımı belirtiyorum. 1000 TL lik ürün için gerekirse kaç bin liralar harcayacağım ama bunun peşini bırakmayacağım. Bu ilk mağdur edişiniz değil. Artık kendinize bir çekidüzen vermeniz gerekiyor bu kadar insanı mağdur ettiğiniz yeter artık.

MNG Kargo Bütün Ürünlerimi Kırık Teslim Etti
MNG Kargo Bütün Ürünlerimi Kırık Teslim Etti

Gelişme
Gelişme

25 Haziran 11:51

02.06.2023 tarihinde işleme alınmış olan kargom 05.06.2023 tarihinde 14 üründen 10 tanesi hasarlı şekilde teslim edilmişti. Kargo şubesine gidip 3 tane şube gezdikten sonra en son Müşteri hizmetleri üzerinden hasar kaydı oluşturdum. Oluşturulan hasar kaydının üstüne 13.06.2023 tarihinde Hasar Tazmin Dilekçesi'ni ürünlerin tek tek görsellerini çekip, üzerine hasar durumlarını yazarak MNG Kargo'ya ilettim. Bugün tarafıma ulaşan sonuç mailinde 'Hasarlı Kargo Tazmin Talebi için yapılan inceleme uygun bulunmamıştır.' ve 'Birimlerde hasar kaydı bulunmamakta olup kargo teslim edilmiştir.' şeklinde bir dönüş yapıldı. 3 ayrı müşteri temsilcisiyle görüşüp hasar kaydı oluşturdum. Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz? Başta şirketinizden olmak üzere kargoya eli değen, kargo hakkında şikayet oluşturduğum bütün çalışanlarınızdan şikayetçiyim. Tüketici Mahkemesinde bütün haklarımı arayacağım. Beni çözüm için falan aramayın boşuna zamanımı çalmaktan başka hiçbir işe yaramıyorsunuz. Burada yazdığınız otomatik mesajlar, bir çözüme kavuşturmayan müşteri temsilcileriniz hiçbir işe yaramıyor.

Ek
MNG Kargo Logo
05 Haziran 20:44
Kübra
06 Temmuz 00:07

Müşteri hizmetleri çalışanınız beni arayarak şikayet kaydı oluşturmuşsunuz dedi, tazmin talebim reddedildi deyince reddedilen işlemler için biz buradan bir şey yapamıyoruz dedi. O zaman beni neden arıyorsunuz? Üstüne bir de size değerlendirme anketi gönderiyorum, 1. Soruya 5 yıldız 2. Soruya 5. Yıldız, şuna şunu yapacaksınız buna bunu yazacaksınız şurdan şunu seçeceksiniz diyerek sonuçlanmayan işlemim için benden 5 yıldız bekledi. Sizi CİMER'e ve Tüketici Hakları'na şikayet ettim. Gerçekten rezalet bir firmasınız. Şurada top gibi oynaya oynaya gönderdiğiniz kargoların mağduriyetini bize yaşatıyorsunuz. Yazık çocukların el emeğine yazık. Kargonun dış kutusunda hasar yok diyerek şikayetimi reddedemezsiniz. Azcık bilgisi olan insan kutunun dik düşmesi durumunda içindekilerin kırılacağını fakat dışarısında bir deforme olmayacağını bilir. Siz defalarca şikayet kaydı oluşturmama rağmen dalga geçer gibi ürün hakkında şikayet kaydı bulunamamıştır kargo teslim edilmiştir diyorsunuz. Beni bir daha şikayetim için aramayın sinir hastası ettiniz çünkü. Sizinle CİMER ve tüketici haklarından dönüş geldikten sonra tekrar görüşeceğiz.

Benzer Şikayetler

MNG Kargo Kargo Teslimat Hatası

profile
2 gün önce
153

MNG Kargo pişmanlığı, evde olmadığım halde adıma teslimat mesajı atıyorlar kargo ortada yok! Trendyol'dan alışveriş yapıyorum sipariş yola çıkıyor geliyor sabahtan kargo teslimat kodu yolluyorlar ardından akşamüstü mesaj geliyor "e**** g*****'e teslim ettik" şeklinde, evdekiler kargo gelmedi diyorla...

MNG Kargo Kargo Teslimat Hatası

MNG Kargo Kargomun Gelmemiş Olması

profile
4 gün önce
136

MNG Kargo'dan siparişim eve gelmemesine rağmen teslim edilemedi yazıyor. Ayrıca geri satıcıya gönderilecek diyor. Kargomun yarın gelmesini istiyorum, yoksa satıcıya geri gönderilecekmis. Böyle iş mi olur? Daha önceki siparişlerimde de aynı sorunu yaşadım. Hep ben mi uğraşmak zorundayım? Adrese tesli...

MNG Kargo Kargom Hala Gelmedi

profile
1 hafta önce
229

MNG Kargo'dan sipariş kaç gündür gelmiyor bana atilan mesajda teslimat denememiz basarisiz oldu diyor. Sabah bana dağıtıma çıktı diyor ama kargom gelmiyor. Dağıtıma çıkan kargoyu aksama kadar bekliyorum çalıştığım yerde böyle bir sorumsuzluk görmedim. Bir anonce teslim edilmesini istiyorum.

MNG Kargo Güvenlik Kodu Olmadan Kargomu Başka Adrese Teslimatını Sağlamış.

profile
3 hafta önce
217

600 TL lik ürün sipariş ettim. Kargonuz şahsınıza teslim edildi diye mesaj geliyor. Bütün gün evde olmama rağmen herhangi bir kargo gelmiyor. MNG Kargo'ya telefon ediyoruz açmıyorlar. Adresimizi doğru verdiğimiz halde, şahsımıza özel olan kargomuzu, güvenlik kodu ve sorgulama olmadan başka adrese te...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
MNG Kargo Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 27 dk 47 sn
Benzer Şikayet Yaz