20 Ağustos 2013

MNG Kargo Bilgisayar Ekranımı Kırdı Şimdi Sorumluluk Kabul Etmiyor!

Bir süre önce ikinci el bilgisayarımı gittigidiyor.com'dan sattım. Bilgisayarımı kendi kutusu içinde koruma köpükleri ile birlikte sağlam olarak gönderdim. Çok temiz bir cihazdı. Ancak alıcıya ulaştığında ekranın içindeki sıvı akmış vaziyetteydi. Taşıma sırasında oluşan bu hasar için MNG Kargo, kutu üstünde hasar yoksa sorumluluk kabul etmeyiz diyerek sıyrılıyor. Ürün fırlatılırsa da kutuda hasar görülmez ancak içindeki hassas parçalar zarar görebilir.

Cem 114 Okunma

Cevaplar

  • Cem27 Ağustos 2013

    Antalya Şube'den arayan yetkili kutu içeriğine karışmadıklarını belki bilgisayarın kırık halde gönderildiğini söyleyerek konuyu kapattı. Ürünün 1 gün önce hasarlı olmadığını gösteren fotoğraflarla birlikte tüketici mahkemesine başvuracağım. MNG Kargo'nun reklamını yaptığı Loca sisteminin ne kadar faydalı olduğunu görmüş olduk böylece.

  • Cem24 Ağustos 2013

    Bana halen süreç ile ilgili ilk başta söylenenlerden başka bir bilgi veya çözüm önerisi gelmedi. Ekranımı tamir ettirdim. Samsung yetkili servisin tamir için istediği tutarın MNG kargo tarafından tazmin edilmesini talep ediyorum. (Tutarı belgeleyebilirim)

  • MNG Kargo Temsilcisi20 Ağustos 2013

    Değerli Müşterimiz; MNG Kargoya göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu ile ilgili detaylı araştırma yapılarak tarafınıza bilgi geri dönüşü sağlanacaktır. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 444 06 06 – [email protected]

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön