Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

MNG Kargo Argıncık Şube Ürünleri Keyfi Olarak Kabul Veya Reddediyor!

profile
Murat
13 Ocak 14:21
267

Bir monitör ve bilgisayar kasası satın aldım. Bu ürünleri bana MNG Kargo Argıncık şubesi teslim etti. Benim bulunduğum mahalleye bu şubenin hizmet verdiğini öğrendim. Aldığım monitör arızalı çıktı, kargoyu arayarak iade etmek istediğimi ve gerekli kodu kimden alacağımı sordum. Bana Trendyol'u aramamı söylediler. Trendyol'dan kodu aldıktan sonra tekrar MNG Kargo'yu arayarak adresimden kargoyu almak istediğimi belirttim. Pazartesi günü aradığımda o gün kargoyu alamayacaklarını, Salı günü geleceklerini ifade ettiler. Salı günü tekrar aradım ve adresimi verdim, 'Tamam' dediler ancak kimse gelmedi. Çarşamba günü bir kez daha aradığımda ise telefonuma cevap vermediler. Yaklaşık 3 hafta boyunca hem satıcıyla hem de Trendyol'la iletişim kurarak ürünü doğrudan iade etmek istediğimi dile getirdim fakat bir sonuca ulaşamadık.

Üç haftanın sonunda bugün (Cumartesi) MNG Kargo Argıncık şubesine gittim. Bu şube bana 15 km uzaklıkta ve en yakın şube konumunda. Oraya vardığımda, orada bulunan iki kadın monitörü alamayacaklarını, kırılma riski olduğunu söylediler. 'Ne demek alamazsınız, bana getiren şube sizsiniz' dediğimde, 'Evet getirebiliyoruz ancak buradan alıp çıkış yapamayız' yanıtını aldım. 'Peki, neden o zaman telefonda monitör olduğunu söylememe rağmen burada alamayız demediniz? ' diye sorduğumda ise 'Burada kimse öyle bir şey söylemez' dediler. Sinir krizleri geçirerek eve döndüm ve farklı kargo şirketleri aracılığıyla göndermeyi düşündüm. Ancak Trendyol'un sadece MNG ve P** ile çalıştığını öğrendim. Bu nedenle tek seçeneğim P** kaldı. P**'ye gittiğimde ise hafta sonu çalışmadıklarını gördüm. Tekrar MNG şikayet hattını arayıp, durumu izah ettiğimde, şaşkınlıkla karşılaştım.

Görevli bana 'Ben e-posta gönderdim, geri götürün alırlar. Bugün saat geçti, olmaz ama Pazartesi götürün alırlar' dedi. 'Hafta içi çalışıyorum, olmazsam sizin gibi ini yapmayan bir firmayla zaten göndermem' dedim ancak görevli ısrarla 'Pazartesi götürürseniz alırlar, ben e-posta gönderdim' dedi. 'Peki, madem alabiliyorlardı, neden boşu boşuna bu kadar yol gittim ve çaresiz geri döndüm? ' diye sordum ve görevli hala 'E-posta gönderdim, Murat Bey, alırlar' diye ısrar etti.

MNG Kargo Logo
13 Ocak 14:22 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi.

Murat
Murat
22 Ocak 16:15

Güncelleme; Her zamanki MNG Kargo işte ne diyeyim? Aradılar mağdur ettik özür dileriz dediler. Tamam telafi edin verdiğiniz zararı dedim özür dileriz dediler 50.000 lira zararım var arkadaşım telafi edin dedim özür dileriz dediler. Yahu zararım var zararım telafi edin dedim özür dilerim dediler. Ne diyeyim? İyi dedim kapattım şart olsun daha MNG ile çalışmam iki kat para verir satıcıdan rica ederim başka kargoyla gönder ben ödeyeceğim kargo ücretini diye

Murat
Murat
07 Şubat 12:58

Burayı okuyacak arkadaşlar için güncelleme: sağ olsunlar defalarca aradılar sorunu çözmek istediklerini söylediler ancak bu geri dönüşleri ve yardım çabaları olması gerekenden çok daha yavaş olduğu ve bu süreçte PTT Kargo ile işlerimi hallettikten 2 gün sonra aramaları sebebiyle artık yapacakları pek bir iş kalmamıştı. Beni hala rahatsız eden durum şu ki, sorunu çözmemiş ya da çözmek için çok geç aksiyon almış olmalarına rağmen sırf aksiyon aldıkları en azından arayıp sorunu çözmeye çalıştıklarını belirttikleri için bile buradaki puanlamamı yükseltmemi ve olumlu yorum yapmamı rica ettiler. Ben onlara olumlu yorum yapmam ancak süreçten bahsetmek şartı ile arayıp sorun çözmeye çalıştıklarını belirtebileceğimi söyledim. Çünkü kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem. Keza söylediğim gibi de oldu sağ olsunlar defalarca aradılar ancak çok geç kalmışlardı. Bu geç kalmışlığın bana yansıması yaklaşık 1.5 ay gibi zamana ve yaklaşık 50.000 liralık bir zarara uğramama vesile oldu. Olan oldu artık yapacak bir şey yok. Uğrattıkları zarar ve önceki yaşadığım problemler sebebiyle kendileriyle bir daha asla çalışmayacak olsam da iş işten geçtikten sonra bile olsa ilgilendikleri için teşekkür ederim...

Benzer Şikayetler

MNG Kargo - Çiçekçiler Şubesi "yolunuz Ters, Siz Bize Gelin Alın" Dedi

profile
İbrahim
28 Mart 11:22
89
MNG Kargo - Çiçekçiler Şubesi "yolunuz Ters, Siz Bize Gelin Alın" Dedi
MNG Kargo - Çiçekçiler Şubesi "yolunuz Ters, Siz Bize Gelin Alın" Dedi
MNG Kargo - Çiçekçiler Şubesi "yolunuz Ters, Siz Bize Gelin Alın" Dedi

MNG Kargo Personel Tutumu Ses Tonu Yüksekliği Ürün Elime Ulaşmadan İadeye Yolama

profile
Zeynep
11 Mart 23:24
83
MNG Kargo Personel Tutumu Ses Tonu Yüksekliği Ürün Elime Ulaşmadan İadeye Yolama
MNG Kargo Personel Tutumu Ses Tonu Yüksekliği Ürün Elime Ulaşmadan İadeye Yolama
4
Çözüldü

MNG Kargo Keyfe Keder Teslimat Yapmaması

profile
Necla
23 Şubat 17:47
70
"Ahmet Bey'in anlayışı ve nezaketi için teşekkür ederim. Sonuç benim lehime olmasa da uğraşınız için teşekkürler iyi çalışmalar. Aldığım farklı farklı cevaplara ek en azından son bir nokta konulmuştur diye düşünüyorum."
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz