MNG Kargo 22 Gündür Teslim Edilemeyen Kargo Ve Yalan Söyleyen Esatpaşa Şubesi

Emre Emre27 Ekim 15:43

5 Ekim tarihinde adıma gönderilen 3 parça kargo 22 gün geçmesine rağmen hala teslim edilmedi. Esatpaşa şubesinin telefonlarına kesinlikle ulaşılamıyor. Müşteri temsilcisi ve satın alım yaptığım firma ile yapmış olduğum görüşmeler sonucunda 3 parça olan kargomun 2 parçasının nerede olduğunun bilinmediği bu yüzden teslimat yapılmadığı bilgisini aldım. 

Alım yaptığım firma ile görüştük kargodaki parçanın bana teslim edileceğini ve kalan iki parçayı tekrar göndereceklerini belirttiler. 3 gündür MNG Kargo evde olmadığınız için kargonuz teslim edilememiştir diye mesaj atıyor ve online takıp kısmına bu şekilde bilgi giriyor. Evden çalıştığım için 7/24 evdeyim ve çoğunlukla evimin balkonunda çalışıyorum. 

Esatpaşa şube çalışanları evime gelmeye zahmet etmedikleri halde evde olmadığım için kargom teslim edilememiş gibi bilgi giriyorlar sisteme. Gerçekten ne söyleyeceğimi bilmiyorum, sorun çözemeyen müşteri temsilcileri telefon açmaya zahmet etmeyen şube çalışanları. Esatpaşa şubesinde çalışan olarak para kazanan insanların tümünü ten çıkartıp yeni bir ekip kurmanız sizin yararınıza olacaktır. Bakalım bunu görüp ilgilenme zahmetine girecek misiniz?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Emre 28 Ekim 16:16

Az önce MNG Kargo Çözüm merkezi tarafından arandım. Esatpaşa şubesinin 3 parça kargonuzu 2 parçası gelmemiş o yüzden teslim edemiyoruz açıklamasının yalan olduğu ve 3 parçanın da şubede olduğunu öğrendim. Şube ayın 22 sinden sonra sürekli olarak sisteme adrese yönlendirildi ve teslim edilmedi diye bilgi giriyor. Her yeni gün bir önceki açıklama sistemden kaldırılıyor. En sonda bu sabah teslim edilemediği için iade olduğu bilgisi girildi. Öncelikle sizde gayet iyi biliyorsunuz ki kargo firmaları gönderiyi teslim etmek için adrese gidip alıcıya ulaşamazlarsa bir daha o kargo adrese yönlendirilmiyor ve alıcının kargoyu şubeden teslim alması gerekiyor. Aksi takdirde 3 iş günü içerisinde iade ediliyor. Sürekli sisteme teslim edilemedi bilgisi giren vatandaşlar 4-5 gün boyunca sürekli adresime gelip kargo teslim etmeye çalıştıkları yalanını nasıl bu kadar rahat söylüyorlar ve siz buna nasıl inanabiliyorsunuz anlamıyorum. Çözüm merkezi konusuna gelince. Arayan arkadaş bana herhangi bir hizmet sunamadı. Onu yapamıyoruz bunu yapamıyoruz adresinize tekrar yönlendiremiyoruz deyip durdu. Adının çözüm merkezi olması oldukça ironik. Ağır olduğu için kargomu getirmeye zahmet etmeyen ve yüzleri kızarmadan yalan söyleyen vatandaşlar hakkına herhangi bir yaptırım uygulayacağınızı düşünmüyorum. Öyle olsaydı 23 gündür teslim edilemeyen kargom hakkında defalarca yaptığım müşteri temsilcisi görüşmeleri ve şikayetler sonrası beni arayıp haklısınız demekten daha fazlasını yapardınız. Ben bu siparişi iptal etmeyip alım yaptığım firmanın tekrar bana göndermesini istedim. Esatpaşa şubenizde çalışan ahlaksız vatandaşlar ne kadar sürerse sürsün o kargoyu benim kapıma getirecekler. Tekrar iade edilirse tekrar geri yollatacağım. Bana teslim edilene kadar uğraşacağım. Lütfen kendilerine bu bilgiyi verin. Hakkımı sadece buraya şikayet yazarak arayacağımı da düşünmeyin. Elimden ne geliyorsa bu konunun hukuki olarak da takipçisi olacağım. Meslek olarak basın ilişkileri alanında faaliyet gösterdiğim için bu konuyu duyurmak benim için çok daha kolay olacak. Esatpaşa şubesi çalışanlarının göstermiş olduğu yüksek ahlaksızlık ve sizleri de ileri seviyede çözüm üretme becerisinden yoksun olduğunuz için tebrik eder İyi günler dilerim.

MNG Kargo Logo MNG Kargo 28 Ekim 15:41

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo MNG Kargo 27 Ekim 16:05

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler