sta-1-hoverYetersiz Çözüm

MNG Kargo 2. Kez Kargom Başkasına Teslim Edildi

Elif Elif30 Kasım 2020 11:08

Trendyol'a maalesef güvenerek duvar dekoru satın aldım. Bu arkadaşların Sultangazi sanko şubesi benim kargomu kimlik bile sormadan götürüp başkasına teslim etti. Aradım şikayette bulundum, ama bu MNG Trendyol'dan aldığı güçle utanmadan açılmış kargoyu bantla yamayıp kapıma getirdi, ben de kabul etmedim, iade edin dedim. Zaten kimlik falan sormuyorlar. 3 hafta boyunca ürün döndü dolaştı tekrar götürülüp başkasına teslim edildi. Suç liyorlar ve bu yüzden de asla kendilerini sorumlu görmüyorlar. Sürekli "iyi günler dileriz" demekten başka bir işe yaramayan bir WhatsApp hatları var. Müşteri hizmetlerine ya da şubeye asla ulaşmanız mümkün değil zaten. Kişisel verilerim MNG'nin Trendyol'dan aldığı güçle başkalarına veriliyor. Çok umarsız İki şirketin de kazandığı para vicdanınızı ve iş ahlakınızı nasıl tatmin edebiliyor merak ediyorum. Bu kadar uğraştığım için paramı da hakkımı da helal etmiyorum. Umarım her alanda bununla karşılaşır yargılanırsınız, çünkü suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyorum, size verdiğim şans yeter.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Elif 14 Aralık 2020 07:01

Bu kargo nerede hala bilinmiyor. Savcılığa bildiriyorum bugün artık. Ayrıca CİMER'e de Trendyol'la beraber ikinizi bildireceğim. Kasımın 24ünde iadeye dönüyor dedi, kesin bana geri gönderecekler tekrar aynı stresleri yaşatacaklar. Madem size şikayet ettiğimde ilgilenilmiyor, ceza ve yaptırım uygulansın da görün. Bir firma kendi adını bu kadar da kirletmemeli. Sizin adınıza utanıyorum!

profile-icon Elif 01 Aralık 2020 14:31

Ben her şeyi tarihiyle detaylı bir şekilde yazdım, bunu siteyi ziyaret eden herkes okuyunca eminim ki anlıyordur. Lakin MNG Kargo bunu anlamıyor inanılmaz! Bugün 1 Aralık, 2. Kez arayıp bana kargonuz size teslim edilmedi mi diye soruyorlar. Müşteri hizmetlerinden bir tanesi dahi müşteriyi kale alıp yazılanları söylenenleri okumuyor, dinlemiyor. Müşteriye hiçbir şekilde önem vermiyorlar. Tabi Sultangazi'de olduğumuz için böyle. Suadiye'de olunca hemen ilgileniliyor çünkü zengin bölge. Yazıklar olsun. Resmen insan ayırıyorlar, bölge ayırıyorlar. Gerçekten ama gerçekten insanın sabrını sınıyorlar. Daha fazla sizinle uğraşmayacağım. Paramı da hak etmiyorsunuz. Bir daha MNG kargoyla çalışan hiçbir firmadan alışveriş yapmayacağım. Zaten kişisel verilerimi başkasına teslim ederek kimlik sormayarak suç işlediniz. Ve bunu 2. Kez yapıyorsunuz. Bu bile suç duyurusu için yeterli olacaktır. Sadece buradan değil sosyal medyadan da insanları uyaracağım. Herkes bilsin MNG ve Trendyol'un nasıl paranızı alıp 50 liralık ürün için sizi top gibi oynattıklarını. Müşteriye saygı yok rezalet!

profile-icon Elif 01 Aralık 2020 12:18

Müşteri temsilciniz suratıma telefonu kapatıyor, ve siz tekrar bu pandemi döneminde başkasına teslim etmiş olduğunuz ürünü, başkasından alıp bana getireceğinizi söylüyorsunuz. Bir başkasına kimlik sorulmadan teslim ettiniz, 14 Kasımda o kişiden alıp benim kapıma kutusu yırtılmış ve yamanmış kargoyu getirdiniz kabul etmedim, iade edin dedim. Siz aldınız bu kargoyu 23 Kasımda tekrar götürüp başkasına teslim ettiniz. Tekrar kimlik sormadınız. Tekrar benim kişisel verilerimi alıp bir başkasına vermiş oldunuz, çünkü kimlik bile sormuyorsunuz. 23 Kasımda arayıp şikayette bulundum Trendyol'a, 30 Kasımda ben buraya yazdığım için rezil olmamak pahasına beni aradınız, düzeltileceğini söylediniz. Şimdi 1 Aralıkta beni tekrar arayıp kargonun o başkasından alınıp bu pandemi döneminde bana getirileceğini söylüyorsunuz. Benim bunu kabul edeceğimi Sultangazi'de oturuyor olmama mı bağladınız? Çünkü ben Suadiyede sipariş verdiğimde abartmıyorum belgeleriyle ispatlayabilirim, ertesi gün elime ulaştığını biliyorum. Siz bölgeye göre müşterilerinizi ayırıyorsunuz. Sosyal kimliğe hizmet ediyorsunuz. Denetleme yapmıyorsunuz. Tek bir motor kurye bile sizin Sultangazi şubenizden çok daha iyi hizmet sağlar. Bu muhteşem çözümü çok düşündünüz mü? Zaten bunu bir defa yaptınız, 27 Ekimde vermiştim siparişi bugün 1 Aralık, yılan hikayesine döndü. Müşteri temsilcilerinizi denetleyin, iyi yetiştirin, denetleme yapın, feedbackleri önemseyin, zira berbat görünüyorsunuz. Ayrıca sizi savcılığa vermekten de vazgeçmedim, hele de bugün 1 Aralıkta arayan müşteri temsilciniz telefonu yüzüme kapadıktan sonra. Hizmetiniz berbat. Umarım sadece para kazanma derdine düşen MNG Kargo ve Trendyol beraber bu kötü niyetlerine yenik düşerler. Müşteriyi rahatsız etmekten vazgeçin. İşbirlikçinize de iletin, bir kişinin parasını alıp hizmet vermemek, ürün vermemek suçtur, sizler suçlusunuz!

MNG Kargo Logo MNG Kargo 30 Kasım 2020 17:38

Değerli Müşterimiz, Paylaşmış olduğunuz geri bildiriminiz hakkında gerekli aksiyonlarımızı almış durumdayız. MNG Kargo Ailesi olarak iletmiş olduğunuz yorumunuz için teşekkür ederiz. Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz. Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

MNG Kargo Logo MNG Kargo 30 Kasım 2020 11:26

Değerli Müşterimiz,Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.Hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri, bilgi ve çözüm taleplerinizi, diğer çözüm kanallarımız olan 0850 222 0606 Müşteri Hizmetleri aracılığı ile ya da www.mngkargo.com.tr adresimizde yer alan iletişim formumuzu doldurarak da iletebilirsiniz.Saygılarımızla, MNG Kargo A.Ş. Müşteri İlişkileri Yönetimi 0850 222 06 06

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler