Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

MNG Kargo Personel Tutumu Ses Tonu Yüksekliği Ürün Elime Ulaşmadan İadeye Yolama

Zeynep
11 Mart 23:24
172

Personelin saygısız tutumu nedeniyle müşteri olarak mağduriyet yaşıyoruz. 438438184304 numaralı kargom ikinci kez iade edildi. Kargonun teslimatıyla ilgili ne bir arama yapıldı ne de eve getirme konusunda SMS gönderildi.

Üstelik yedi kez aramama rağmen telefonlarına cevap vermediler. 11.03.2024 tarihinde saat 15:50'de yaptığım aramada, telefonu açan kişi saygısız bir üslupla 'gelip alırsan al, almazsan iade edeceğiz.' dedi ve şikayet edeceğimi söylememe rağmen 'git, kime şikayet ediyorsan et.' diyerek telefonu yüzüme kapattı.

MNG Kargo Personel Tutumu Ses Tonu Yüksekliği Ürün Elime Ulaşmadan İadeye Yolama
MNG Kargo Personel Tutumu Ses Tonu Yüksekliği Ürün Elime Ulaşmadan İadeye Yolama
12 Mart 08:54 (Şikayetten 9 saat sonra)

Değerli Müşterimiz; Kurulduğu ilk günden itibaren sektördeki yeniliklerin öncüsü ve uygulayıcısı olan MNG Kargo, hizmet verdiği tüm kişi ve kuruluşların ihtiyaçlarına en hızlı ve güvenli şekilde çözüm üretip, var olan çalışma birlikteliğini yarınlara geliştirerek taşımaktadır. Müşterilerimizden gelen şikayetleri bu kapsamda kurumsal markamızın varoluş hedefine hizmet eden önemli bir fırsat olarak görerek titizlikle değerlendirmekte ve süreç çalışmalarımızda dikkate almaktayız. Bu kapsamda öncelikle görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için ayrıca teşekkür ederiz. Çözüm merkezimiz yaşadığınız sürecin memnuniyete dönüştürülmesi için çözüm alternatiflerini oluşturuyor ve sizinle hızlı bir şekilde irtibata geçecektir. Saygılarımızla MNG Kargo Müşteri Deneyimi Müdürlüğü #İşimizdeÖncüyüz #SorumluluğumuzBüyük

MNG Kargo - a company of DHL iade Şikayetleri

MNG Kargo Esenkent Şubesi İade Saatleri

Abdulkadir
23 Aralık 2023 17:32
326
Tüm MNG Kargo - a company of DHL iade Şikayetlerini Gör
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz