01 Nisan 2013

Mizu Ürün Kalıcı Değil!

Mizu'dan sipariş ettiğim Organza parfümün kokusu 1 saat içinde kayboluyordu kapağı inanılmaz basitti ve kapağın üzerinde kusurları vardı şüphelendim ama emin olmadan birşey yapmak istemedim. Sadece iki kez kullandım üçüncüsünde ise parfümü sıktığım anda şişenin ağzındaki sıkma aparatı ve bağlı olduğu bölüm resmen yerinden kaydı, çeksem ağzı açılacaktı yani!

Givency gibi bir firmanın ürününde böyle bir kusur olabilir mi? 10 - 15 tl lik parfümlerde bile böyle bir kötü durum olmazken hem de! bu parfümlerin % 100 orijinal olduğunu iddia edenler nasıl bir açıklama getirecekler çok merak ediyorum doğrusu. Hala beni gözlerimle gördüğüm o sahteliğin orjinalliğine inandırmaya mı çalışacaklar? Görelim!

Türkan 329 Okunma

Cevaplar

  • Türkan 04 Nisan 2013

    İsteğim üzerine siparişim iptal edildi, bu konuda hiçbir zorluk çıkarılmadı en azından. Para iademi ise yarına kadar gerçekleştireceklerini ifade ettiler..

  • Mizu Temsilcisi01 Nisan 2013

    Merhaba, İletilen şikayete istinaden konu detaylı olarak incelenmekte olup, müşterimiz süreç ile ilgili bilgilendirilecektir. mizu.com'dan yaptığınız tüm alışverişlerde, aldığınız her ürün %100 orijinaldir. Satışı yapılan ürünlerimiz, ithalat yetkisi bulunan distribütörler aracılığıyla üretici firmalardan temin edilmektedir ve her ürünün üzerinde yetkili tedarikçi firmaya ait bandrol ve bilgiler bulunmaktadır. Şüpheye neden olan durumdan son derece üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Sn Türkan Hanım‘a özürlerimizi sunar, konuyu iletmiş olması nedeni ile teşekkürler ederiz. Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için öncelik arz etmektedir, bu nedenle şikayet üzerine, gerekli incelemeler başlatılmıştır. mizu.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 77

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön