02 Mayıs 2013

Mizu Personelin Tutarsızlığı!

28/04/2013 tarihinde V211226 nolu sipariş numarası ile 3 adet ürün sipariş ettim.tarih 02/05/2013 hala ürünüm hazırlanıyor.Çağrı merkezinden önce *** bey diye biriyle görüştüm kargoya verildi diyerek doğru söylemedi.daha sonra ***bey diye biriyle görüştüm 1 ürün yok diye bekleniyor dedi .

Bekledikleri ürünü iptal edin dememe rağmen bugün aradığımda ***hanım diye biriyle görüştüm avukatımın talimatıyla *** hanımın sesini bant kaydına aldım ve siparişlerimi iptal ettirdim paramın 5 iş gününde kart hesabıma geçmesi gerekiyor ve iade edildiğine dair dekontun bugün saat 5 e kadar mail adresime gönderilmesi gerekiyor olmadığı taktirde bant kaydı ve avukatımla Mizu şirketini adliyeye ihbar edeceğim.

Arzu 80 Okunma

Cevaplar

  • Mizu Temsilcisi06 Mayıs 2013

    Merhaba, İletilen şikayete istinaden teslimat süreci ile ilgili detaylı araştırma yapılmaktadır, ürünlerin teslimatında yaşanan gecikme nedeni ile birimlerimizin ve çalışılan kargo şirketlerinin uyarıldığını belirtmek isteriz. Süreçte yaşanan sıkıntılar konusunda ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Sn. Arzu Hanım'ın iletmiş olduğu şikayete istinaden irtibata geçilmiş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Yaşattığımız sıkıntı sebebiyle son derece üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Müşterimize özürlerimizi sunar, konuyu iletmiş olması nedeni ile teşekkürler ederiz. mizu.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 77

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön