30 Ağustos 2013

Mizu Ödemesini Yaptığım Ürünü Göndermemekte Israr Ediyor!

14 Temmuz tarihinde bir gözlük siparişi verdim. Fakat Mizu tarafından yanlış bir ürün gönderildi. Yaptıkları yanlışı farkeden Mizu doğrusunu göndermek şartıyla ürünü geri istedi. Bizde 05 Ağustos tarihinde ürünü kargoya verdik. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen tarafımıza ürün gönderilmedi.

Konu ile ilgili olarak değişik zamanlarda müşteri hizmetleri (C****, H***** ve E*** hanımlar) ile yaptığım yaklaşık bir saatlik telefon görüşmesi de herhangi bir işe yaramadı.

50 TL'lik basit bir ürün için yaklaşık bir saatlik telefon görüşmesi yapmama rağmen ürünümü göndermeyen Mizu'yu kınıyorum!

Adnan 57 Okunma

Cevaplar

  • Mizu Temsilcisi05 Eylül 2013

    Sn.Adnan Bey, İletilen şikayete istinaden süreçte yaşanan sıkıntılar konusunda ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. İncelemenin ardından tarafınız ile iletişime geçilerek süreç ile ilgili bilgilendirmemiz yapılmıştır. Yaşanılan olumsuz süreçten dolayı özürlerimizi sunar, konuyu iletmiş olmanız nedeni ile teşekkürler ederiz. Saygılarımızla, mizu.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 77

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön