16 Eylül 2013

Mizu Kusurlu Ürün Gönderdi!

Mayıs ayı içerisinde alınan bir parfüm için hala Mizu.com ile mücadelem devam etmektedir. Kusurlu bir ürünü geri gönderdikten sonra defalarca telefon görüşmelerim ve maillerim olmasına rağmen hala sonuca ulaşamadım. Konuya hakim olan N*** hanım ve M***size ulaşacağız demesine rağmen kimse ilgilenmiyor.

Müşteri memnuniyeti sizin firmanız bünyesinde var mı merak konusu? Neşe hanım evet sizi mağdur etmişiz yeni ürün göndereceğiz demesinin üzerinden tam 1 ay geçti. Gönderilen ürün eski kusurlu ürün ve kargo kutusuna akmış şekilde boş ulaştı. Etrafımdaki herkese siteniz hakkında olumsuz yorumlarımı aktarıyorum. Diğer sosyal medya ve şikayet kanallarından tepkimi sürdüreceğim.

Yeşim 220 Okunma

Cevaplar

  • Mizu Temsilcisi19 Eylül 2013

    Sn.Yeşim Hanım, İletilen şikayete istinaden süreçte yaşanan sıkıntılar konusunda ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. İncelemenin ardından müşterimiz süreç ile ilgili bilgilendirilmiştir. Müşterimize özürlerimizi sunar, konuyu iletmiş olması nedeni ile teşekkürler ederiz. Saygılarımızla, mizu.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 77

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön