22 Mart 2013

Mizu Gelen Ürünü Beğenmedim!

Mizu satışa sunduğu parfümlerin %100 orijinal olduğunu iddia ediyor. Yıllardır kullanmakta olduğum ve gayet iyi bildiğim parfümü maalesef iddialarına inanarak kendilerinden aldım. Parfüm CD DUNE. Ve kesinlikle orijinal değil. Kendilerine de ilettim. Şimdi verilecek cevap büyük ihtimalle, "ithalatçı firmadan orijinal olduğu bilgisi alınmıştır" olacak. Aslında inanmakla hatalı olan alıcıdır. 300 TL'lik parfümü neden 200'e satsınlar ki. Neyse ders oluyor bize.

Esra 761 Okunma

Cevaplar

  • Esra 26 Mart 2013

    Orijinal olmaması nedeniyle Mizu'ya geri gönderdiğim ürün, test edilmiş hiçbir sorun yokmuş. Ürünümü başka yerlerde test ettirmek için geri istedim. Ama araştırdım ki, Mizu'dan bu konuda çok fazla şikayeti olan müşteriler var. Ürünün geri gelmesini değil, para iadesi talep ettim. Kabul edilmezse ve ürünü gönderirlerse, orijinal olmadığını ispatlamak için gerekeni yaparım.

  • Mizu Temsilcisi22 Mart 2013

    Merhaba, İletilen şikayete istinaden konu detaylı olarak incelenmekte olup, müşterimiz süreç ile ilgili bilgilendirilecektir. mizu.com'dan yaptığınız tüm alışverişlerde, aldığınız her ürün %100 orijinaldir. Satışı yapılan ürünlerimiz, ithalat yetkisi bulunan distribütörler aracılığıyla üretici firmalardan temin edilmektedir ve her ürünün üzerinde yetkili tedarikçi firmaya ait bandrol ve bilgiler bulunmaktadır. Şüpheye neden olan durumdan son derece üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Sn Esra Hanım‘a özürlerimizi sunar, konuyu iletmiş olması nedeni ile teşekkürler ederiz. Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için öncelik arz etmektedir, bu nedenle şikayet üzerine, gerekli incelemeler başlatılmıştır. mizu.com Müşteri İlişkileri 0850 222 00 77

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön