03 Ağustos 2013

Mizu 3 İş Günü Oldu 9 İş Günü!

Bunlar mesajla af diliyorlar siz tedarikçiye sadece uyarımı verdiniz yada bir cezayı işlem mi uyguladınız, bu cezayı işlemi uyguladınız Mizu olarak bende tüketici olarak bu cezayı size bu aldığım ilk defa yaptığım alışverişimdeki sıkıntımı tüketicilerle ve tüketici mahkemesiyle paylaşacağım.

Burada 72 saat te vereceğiniz hizmeti 220 veya 300 saatte alacağım. Yaptığınız hatayı bir mesajla telafi edemezsiniz. Yeni kurulan milyonlarca reklam parası harcayan bir firma ama hizmet fena.

Özkan 55 Okunma

Cevaplar

  • Mizu Temsilcisi05 Ağustos 2013

    Merhaba, İletilen şikayete istinaden teslimat süreci ile ilgili detaylı araştırma yapılmaktadır, ürünlerin tedarik sürecinde yaşanan gecikme nedeni ile birimlerimizin ve tedarik zincirinde yer alan şirketlerinin uyarıldığını belirtmek isteriz. Süreçte yaşanan sıkıntılar konusunda ayrıntılı inceleme başlatılmış, sorunun tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınacaktır. Sn. Özkan Bey'in iletmiş olduğu şikayete istinaden irtibata geçilmiş olup gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Yaşattığımız sıkıntı sebebiyle son derece üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Müşterimize özürlerimizi sunar, konuyu iletmiş olması nedeni ile teşekkürler ederiz. Saygılarımızla, Mizu.com Müşteri İlişkileri 08502220077

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön