Toplam çözüm sayısı
..
Mitsubishi Electric ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aslı'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Mitsubishi Electric Ürünün Arkasında Değil, Yardımcı Olmuyor

3569görüntüleme
Aslı
Aslı 13 Ağustos 16:29

14 Temmuz 2021 de Mitsubishi ® Electric hare klima yalı iklimlendirme ®, İzmir bayisinden aldım. Alırken özellikle ses seviyesini belirttim, bayi tarafından çok sessiz klima olduğu, dış ünitenin bile içeri konulursa duyamayacağım, çok memnun kalacağımı belirtip ürün bilgisi verilip satış gerçekleşti. 17 temmuzda Mitsubishi nin anlaşmalı servisi tarafından kurulumu yapıldı. Klima ilk on gün çok güzel çalıştı, on gün sonra iç üniteden uğultulu ses gelmeye başladı. 30 Temmuz dan itibaren anlaşmalı servisi ve bayisini arayıp belirttim, ilgilenilmedi.

7 Ağustos'ta müşteri hizmetlerini aradım, bildirdim ve ürün iadesi talebinde bulundum. 9ağustos ' ta bayi tarafından arandım, iade talebimi belirttim. Bayi her klima alanın iade etmek isterse olmayacağını belirtti, sonuçta bu ürünü 1-2 yıl boyunca kullanmadım, o işlerin nasıl olacağını iade işlemlerinin sürecinin olup olmayacağını bilmediğini belirtti, servis in gelip bakmasını, ona göre bir yol çıkmasını söyledi. 9 Ağustos'ta klimanın kurulumunu yapan servis tarafından kontrolü yapıldı. Fan motorundan ya da pervanesinden şüphelenilip, salınım olabileceği Mitsubishi bölge müdürlüğünden c*** bey'e bildireceğini ve Mitsubishi nin kendi servisinin gelmesi tavsiyesinde bulunuldu. 13 Ağustos'ta Mitsubishi servisi kontrol için geldi. Teknik servise göre normal olduğu fan motoru ya da pervanenin yenisi ile değişim önerisi yapıldı.

Kontrolde iç ünitenin dış üniteden daha fazla ses çıkardığı görüldü, iç ünitenin belirtilen ses DB değerlerinden daha çok ses çıkarıp çıkarmadığını direk sordum. Teknik servis bölge müdürlüğü ile konuşup döneceğini belirtti. Daha sonra teknik servis ten arandım, c*** bey'in iade için bayiyi aramamı kendileri ile ilgili olmadığını belirtmiş. Bu durumda bayi bölge müdürlüğü servisine, serviste bayiye durumu atıp, herhangi bir sonuç verip yardımcı olmamaktalar. Mitsubishi Electric gibi büyük firmanın ürününü satıp daha sonra arkasında durmaması, tüketiciyi bu şekilde ortada bırakması yakışık almaz. 30 Temmuz'dan beri sürekli bu klima için arıyorum, bekliyorum. Artık, ürünün geri alınmasını talep ediyorum.

Mitsubishi Electric Logo
Mitsubishi Electric13 Ağustos 17:28

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ilgili teknik birimlerimize ulaşmış olup, gerekli hizmet en kısa sürede sağlanacaktır. Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek ve şikayetlerinizi çağrı merkezimiz ve web sitemiz üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. 444 7 500 klima.mitsubishielectric.com.tr

Mitsubishi Electric Logo
Mitsubishi Electric16 Ağustos 08:06

Sn, Şikayetvar Yetkilisi, Değerli Müşterimizin talebi üzerine, 09.08.2021 ve 13.08.2021 tarihlerinde 2 ayrı yetkili servis tarafından gerekli servis hizmeti sağlanmıştır. Müşterimizin belirttiği şeklinde bir problem ile karşılaşılmamış olup, müşterimize kliması çalışır şekilde teslim edilmiştir. 444 7 500 klima.mitsubishielectric.com.tr

Aslı
Aslı16 Ağustos 11:11

Ayın 9 da yapılan kontrolde salınım olduğundan şüphenildi. Ayın 13 de kullanma yüzünden aşınma olacağı belirtildi, ürünü 1-2 yıl kullanmadığımı bir ay olmadığını belirttim. Bana bayiniz tarafından çok sessiz bir klima olarak satışı yapıldı, dış ünitenin iç ünite kadar sessiz çalışıldığı, hatta dış üniteyi içeri odaya konulsa bile sesinin duymayacağım belirtildi. 12000 BTU luk klima 6500 TL alacaktım, bayinizin 16000 BTU luk 8000 TL klima önerisine ikna oldum. Ziyan edilen ücret ve zaman. 30 Temmuz an beri servisten gelecekler diyede bekledim. Kimseye önermiyorum, tamamen her şey ürünün satışı olana kadar. Bu fiyata değer bir klimada değil, çıkan bu seste normal değil. Mitsubishi Electric ürününün arkasında değil, müşteriyi mağdur etmekten başka. Tüketici Hakları mahkemesine başvuracağım.

Aslı
Aslı31 Ağustos 19:35

Eylül ayında ürün Ay bir Klima tarafında iade alımı ve ücret iadesi işlemleri gerçekleştirilecektir. Mitsubishi Electric Bölge Müdürü Cumhur Bey'e hem kibarlığı, yardımları hem de konu ile ilgilendiği için çok teşekkür ederim. Ay bir Klimaya bu konuda çözüm olmaya çalışıp yardımcı oldukları için, Mitsubishi Electric müşteri hizmetlerine iletişimleri ve alakaları için çok teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Fatih
Fatih31 Ağustos 03:44
 

Bende klima arıyordum, bu şikayeti okuyunca Mitsubishi den soğudum. Türkiye'de klima işi problemli, Tüketici Hakları nasıl oluyor bilmiyorum, kolay gelsin.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler