02 Aralık
#13105310

Mitsubishi Electric Klima Pişmanlığı

3 yıl önce daha uygun fiyatlı bir dünya marka olmasına rağmen sorunsuz kullanacağımı düşünerek en iyisi diye diğerlerine kıyasla çok daha fazla bir dünya para vererek Mitsubishi Electric Klima aldım Karşıya a Klimadan. 2 yıl gayet sorunsuz kullandım. Ancak bir gün değişik bir ses gelmeye başladı. Servisi çağırdım. Sesi duyduklarını ve kirlenmeden dolayı yaptığını ve bakım yapıldığı takdirde sesin gideceğini söylediler. 200 lira ücret karşılığında bakım yapıldı ama maalesef ses gitmedi.


Daha sonra tekrar geldiklerinde sesi duymadıklarını söylediler. Aradan çok kısa bir süre sonra ısıtmada da sorun yaşamaya başladım. Tekrar servis geldi ve hiçbir sorun olmadığını, dilersem başka bir servis çağırabileceğimi söylediler. Bu arada sesin bakımla ilgili olmadığını gelen arkadaşların yanlış yaptığını söylediler. 3 kez servis gelmesine rağmen sorunum çözülmedi ve o zaman garanti kapsamanda olan klima şu an değil. Param kesinlikle yabana gitti. Saatlerce çalışmasına rağmen kesinlikle ısıtmıyor. Soğutmada da canı isterse soğutuyor, canı istemezse keyfinin gelmesini bekliyorsunuz. İnanılmaz pişmanım Mitsubishi Elektrici seçtiğim için. Yakınlarımda öyle çok da iyi olmayan markalarda klimalar olmasına rağmen yıllardır ilk günkü gibi kullanıyorlar.Ben pişman oldum.

Banu Banu 649 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mitsubishi Electric Temsilcisi03 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ilgili teknik birimlerimize ulaşmış olup, gerekli hizmet en kısa sürede sağlanacaktır. Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek ve şikayetlerinizi çağrı merkezimiz ve web sitemiz üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. 444 7 500 klima.mitsubishielectric.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler