Mitsubishi Electric Dış Ve İç Ünite Uyum Sorunu!

Onur Onur28 Mayıs 2019 11:16

Daha önceden satın almış olduğum çoklu çıkışlı dış üniteye daha sonradan alacağım yeni nesil klimaların uyumsuz olacağı bilgisi verilmeden tarafıma satılmıştır. Şu an yeni alacağım klima için ise ilgili bayii genel merkezle görüştüklerini sorun olamayacağını belirttiklerini iletip tarafıma teklif göndermiştir. Sipariş aşamasında ileride yaşanacak bir uyumsuzluk durumunda problem yaşamamak adına genel merkezden yazılı dönüş istediğimde ise garanti veremeyeceklerini bildirmişlerdir. Şu an daha önceden aldığım multi dış üniteye uygun klima bulunmadığından tekrar dış üniteli bir klima almam gerekecek ve bendeki ünitenin bir işlevi olmayacaktır. Bu nedenle Mitsubishi Electric'in yeni takılacak klima için garanti vererek mağduriyetimin gidermesini talep etmekteyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Mitsubishi Electric Logo Mitsubishi Electric 11 Haziran 2019 11:29

Sayın müşterimize gerekli bilgilendirme yapılmış olup, klimalarının montajı yapılarak, sorunsuz bir şekilde teslim edilmiştir. Müşterimizin klimalarını güzel günlerde kullanmasını dileriz.

Mitsubishi Electric Logo Mitsubishi Electric 30 Mayıs 2019 16:12

Sayın müşterimizin şikayeti, ilgili teknik birimlerimiz tarafından değerlendirmeye alınmış olup, gerekli hizmet en kısa sürede sağlanacaktır. Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek ve şikayetlerinizi web sitemiz veya çağrı merkezimiz üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. klima.mitsubishielectric.com.tr 444 7 500

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler