sta-4-hoverİyi Çözüm

Mitsubishi Electric 10 Aydır Klimamın Kartını Alıp Gelip Takmadılar

Fadima Fadima21 Ağustos 2020 02:39

Diğer markalardan daha iyi diye seçtiğimiz Mitsubishi Electric firmaklimamız taşınırken ya klimayı söken ya da klimayı takan kişi tarafından yanlış bir işlem yapıldığı için bozulmuştur. Mitsubishi servisini çağırdık klimanın kartında arıza olduğunu tamir edilirse edileceğini edilmezse de yeni kart için fiyat vereceklerdi. Aylarca ses çıkmadı, aradık yok kart siparişi verdik yok kartı yapmaya çalışıyoruz. Tutarsız cümleler kurdular. Sonunda bizden teyit almadan kart siparişi vermişler. Onu da kabul ettik. Aylarca kart bekledik. Bu süreçte genelde tele cevap vermediler. Şikayet etmem sonucu gelip kartı denediler yanlış sipariş vermişler olmadı. 

Bugün hemen kargoya verecekler 2-3 güne geliriz dediler. 1 ayı geçti gelmediler. Genel müdürlükten biri aramıştı onu aradım ertesi gün geldiler yine yapamadan gittiler. Niye olmadı diyoruz. Biz de bilmiyoruz diyorlar. Bir açıklamada yapmıyorlar. Sonra yine ses yok. Sürekli ben peşine düştüm. Dediler klimayı sökelim tamamen burada deneyelim, taşınacağız bir an önce yaparsanız olur dedim. Tabi dedi 2 hafta ses çıkmadı yine. En son aradım dedim istemiyoruz gelmeyin de yapmayın da sizi mahkemeye vereceğiz. 

10 aydır yapılmayan klimayı gelip hemen sökeceklerini ertesi günde teslim edeceklerini belirttiler. Bu işlem madem yapılıyordu ben 10 aydır ne bekledim. Resmen bizimle dalga geçtiniz Mitsubishi gibi bir marka ve mahkemeye vereceğiz sizi. Bizimle dalga geçtiğiniz için, aylarca peşinizden koştuğumuz halde sonuç alamadığımız için.

Gelişme :

19 Eylül 2020 14:13

Mitsubishi klimamızın kartında hata oldu gelip aldılar tamir edeceğiz olmazsa size fiyat verip yenisini isteyeceğiz dediler. 4 ay sesleri çıkmadı sürekli ben aradım peşlerine düştüm bana fiyat vermeden kart siparişi ettiklerini onu beklediklerini söylediler. Nasıl fiyat vermeden bubu yaparsanız dedim mantıklı bir açıklama yapmadılar. Kabul ettim onu da tamam dedim ödeyeceğim getirin dedim. Aylarca kartım gelmedi. Sürekli ben aradım çoğu zaman telefona cevap vermediler. 3 kere şikayet oluşturdum 3. De geldiler. Kartı yanlış sipariş vermişler. Gittiler bugün kargoya verildi pazartesi takacağız dediler, 1 ay gelmediler. Yine şikayet ettim yine geldiler yine olmadı sorun ne dediğimizde cevap yok. En son taşınacağımı söyledim hemen klimanızı sökelim yapıp getirelim dediler 1.5 hafta geçti yine gelmediler. İstemiyorum klimayı sizi mahkemeye vereceğim dedim 1 günde klimanızı yapıp getirelim dediler. Resmen bizle dalga geçildi. Şimdi ben buradan mitsubishinin en yetkililerine soruyorum. Ben şikayetimi oluşturacağım. Ama bana bunları yaşatan Adana Doğuş klima bayinize yaptırımınız nedir? 11 aydır peşinden koşturdu bizi bu yazdıklarım özet sadece. Bu bayinizin bana yaptıkları yanına kar mı kalacak? Lütfen bana bunun açıklamasını yapın. İyi marka diye tercih ettiğimiz mitsubishinin bize yaşattığı bu mudur?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

profile-icon Fadima 3 hafta önce

Şikayetimizi bu siteye yazdıktan sonra firma yetkilisi Cumhur Bey bizimle iletişime geçti. Firma adına özürlerini iletti ve mağduriyetimizi giderdi. Kendisine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Mitsubishi Electric Logo Mitsubishi Electric 21 Ağustos 2020 17:20

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ilgili teknik birimlerimize ulaşmış olup, Serdar Bey ile iletişime geçilip gerekli hizmet en kısa sürede sağlanacaktır. Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili öneri, istek ve şikayetlerinizi çağrı merkezimiz ve web sitemiz üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. 444 7 500 klima.mitsubishielectric.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler