Mitsubishi Electric Kurulum Şikayetleri

(12 şikayet)
Şikayet Konuları

Akın'ın Teşekkür Mesajı

Farklı ve işi bilen bir servis gelip bizi bilgilendirdiğinde ve sihirli elleri ile müdahale edince her şey çok çok farklı oldu 1 yıldır klima kullanıyorduk şimdi Mitsubishi electric kullanıyoruz Ege bölge sorumlusu akın beye, gündoğan servisi yetkilisi ve emeği geçen çalışanlarına sonsuz teşekürler her şeyi bilen birilerinin yapması çok güzel hiçbir ücret talep edilmeden herşey yenilendi klimanın yeri değiştirildi ve tüm bunlar söylenildiği zamanda en iyi şekilde yapıldı... Sonsuz teşekkürler şimdi klima değil Mitsubishi aldığıma inandım...
05 Kasım 2017 AkınAkın 7.426

Hatice'nin Teşekkür Mesajı

Şikayetimle hemen ilgilendiler Mitsubishi marka ve kalitesine yakışır davranış için teşekkür ederim.
17 Temmuz 2017 HaticeHatice 7.049

Gültekin'in Teşekkür Mesajı

Sorunum 14.07.2017 cuma saat:18.30 da çözüldü. Öncelikle yapıcı, ilgili, seviyeli, olumlu tavrıyla sorunmun kısa sürede çözülmesini sağlayan ve kurulum sırasında da yetkiliyi sürekli arayarak bilgi alan Ege Bölge Müdürlüğünden Akın bey olmak üzere, kurulumu kısa sürede özenli bir şekilde yapan Akhisar yetkili servisi Miraç beye ve tabi ki Sikayetvar.com yetkililerine çok teşekkür ederim. Sorunum kendilerine iletildikten sonra çok kısa bir sürede çözüm bulunduğundan şikayetimi kaldırıyorum.
13 Temmuz 2017 GültekinGültekin 6.777

Emre'nin Teşekkür Mesajı

Teşekkürler.
19 Haziran 2017 EmreEmre 8.012

Erhan'ın Teşekkür Mesajı

Bende, 4 Ay servis bekleme esnasında, stres birikiminden dolayı fay hatlarında çatlaklar meydana gelmiş olup, telafisi mümkün olmayan hasarlar oluşturmustur. Klimada ise, hasar gören parçaların yenileri ile değiştirilmesinden dolayı Mitsubishi Elektrik'e teşekkür ederim
15 Aralık 2016 ErhanErhan 6.997

Oktay'ın Teşekkür Mesajı

Teşekkürler.
18 Temmuz 2016 OktayOktay 7.282

Mehmet'in Teşekkür Mesajı

Mitsubishi Genel Merkezinin ne kadar müşteri memnuniyetine odaklı olduğunu öğrenmiş oldum. İlgili şikayetten sonra en kısa sürede geri dönüş yapılıp, gerekli aksiyonları alıp, yine en kısa sürede başka bir yetkili servis (bu seferki gerçek yetkili servis idi:) gönderilip klimanın gerekli bağlantıları yapıldı, yukarıdaki fotoğraflardaki durumlar düzeltildi. Yanılmıyorsam 1 yıl sonunda bu şikayetler otomatik siliniyor. O zamana kadar şikayet burada dursun ki, Mitsubishi'nin sorunlar olduğunda nasıl hızlıca ilgilenip çözdüğünü insanlar görsün.
30 Temmuz 2015 MehmetMehmet 4.275

Kenan'ın Teşekkür Mesajı

Genel merkezdeki Ali Bey'e teşekkürler. Bayiler üzerinde muazzam bir etkileri var. Güvenilir bir marka yaratmak için müşteri memnuniyeti çok önemlidir, sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar.
18 Haziran 2015 KenanKenan 4.988

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi
Yorum Yap

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları