18 Ağustos 2018
#10799944

Miniço Wellegro Marka Baston Bebek Arabası Kırık Çıktı!

Öncelikle okuduğum şikayet mesaj sonra sizin hakkınızdaki düşüncelerim dahada netleşti. 12.08.2018 tarihinde internet üzerinden Wellegro marka bebek arabası aldım. Kargo (Aras) 14.08.2018 tarihinde ürünü teslim etti. Fakat ürün kırık çıktı. Aynı saatler içerisinde firmanıza ulaşmaya çalıştım nihayet ulaştım. Kargo ile iade edebileceğimi söylediler.


Yaklaşık üç gündür çalıştığınız kargo, firmanız ve kargo genel merkezi defalarca aramama rağmen ürün halen iade alınmadı. Bu arada yaptığım telefon görüşmeleri için ödediğim ücret zaten ürün fiyatını geçti. Birçok kez internet üzerinden başka firmalarla alışveriş yaptım ve iade ettim böyle bir sıkıntı yaşamadım. Açıkçası şirket politikanızı anlayamadım.


Paramı ödemişim, ürünü kullanamıyorum geri iade için ben çabalıyorum mağdur olan gene ben... Anladım ki siz sadece satış ile ilgileniyorsunuz.


Yani malı satana kadar sonrası sizi ilgilendirmiyor. Müşteri memnuniyeti umurunuzda değil. Öyleyse bundan sonra bende hakkımı kanuni yollardan arayacağım ve sizinle ilgili düşüncelerimi tüm dost ve arkadaşlarımla paylaşacağım.

Tc Tc 1.372 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları