Miniço Ve E-Ticaret Mağduriyeti!

Çiğdem Çiğdem10 Mayıs 2019 11:59

06.05.2019 tarihinde Trendyol aracılığı ile Miniço satıcısından 109₺'ye Chicco yıldızların yanında dönence aldım. Ertesi gün gelen kargoda 54₺'lik faturası kesilmiş kanguru vardı. Telefonla kendilerine ulaşamadığım için Trendyol aracılığı ile iade ettim. Daha sonra GittiGidiyor'dan satıcı ile konuşmaya geçtim. Yanlışlık olduğunu yanlış ürünü kendilerine göndermemi karşılığında benim ürünümün çıkışını yapacaklarını söylediler.

Ben de Trendyol'a iade ettiğimi belirttim ama GittiGidiyor'dan alırım elinizde stok varsa dedim. Var dediler ve aldım. 2-3 saat sonra Miniço'dan arandım Trendyol'dan yaptığım siparişi iade etmem gerekiyormuş çünkü ellerinde ürün yokmuş. Bana kanguru gönderdiklerinden haberleri mi yok sus payı mı bilemedim. Zaten iade ettiğimi söyledim.

Stok bilgisi aldığımı GittiGidiyor'dan sipariş verdiğimi belirttim 1 dakika hatta beklettiler ve elimizde yok dediler. 3 tane görünüyordu halbuki. Onu da iptal ettim. Tamamen parayı kullanmak üzere kurdukları bir sistem mi bilemiyorum. Tekrar iletişime geçtim GittiGidiyor'dan dolandırıcılıkla suçladım tek söyledikleri ürün hasarlıymış göndermek istememişler. Yani herkes başka bir şey söylüyor. 2 kez param gitti. Bir de kanguruyu direk bize gönderin diyorlar demek ki kendilerine göndersem ne arayan ne soran olacak!

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler