Miniço Ürün Ücret İadesi Yapılmadı!

Kemal Kemal15 Ağustos 2018 15:51

Miniço firmasından bebek bezi siparişi verdim üzerinden 5 gün geçti hiçbir bilgilendirme veya mesaj gelmedi firma tarafından. Bunun üzerine çağrı merkezini aradım siparişim olduğunu ama hiçbir bilgilendirme veya kargoya verilip verilmediğine alakalı bilgi verilmedi dedim çağrı merkezindeki bayan ürünün stokta olmadığını belirtti. Aramasam ürünün olmadığından haberim olmayacak bekleyeceğim süresiz bir şekilde çünkü ürünün olmadığını arayıp söylemiyorlar. Telefondaki bayan para iadesinin yapılabileceğini söyledi bende IBAN numarası verdim ertesi gün 4'te iade edileceğini söyledi ve konuşmayı bitirdik.

1 hafta geçti hala ücret iade edilmedi. Dün aradım tekrar görüştüm muhasebe bölümüyle görüşüp sizi 10 dakika içinde arayacağız dedi 30 saat oldu hala arayacaklar bugün arıyorum 125 dakika çağrı merkezinde arama yaptım bir türlü bağlanamadım her 30 dakika dolunca ilk bekleyen müşteri siz olsanız da telefonu kesiyorlar hat düşüyor bunun gibi 4 tane 30 dakika var 2 saat bunlara bağlanmak için uğraştım kesinlikle ulaşamadım. Kendi sitelerinden beni mağdur ediyorsunuz sizi şikayet var ve Tüketici Hakları'na şikayet edeceğim deyince hemen öğle molasında aramışlar ulaşamadık size siz bizi tekrar geri arayın diye mail atmışlar.

Tekrar aradım 30 dakika telefon bağlanmadı ve gene hat düştü bu firmadan bir şey alıp kendinizi mağdur etmeyin derim hiçbir şekilde ulaşamıyorsunuz 30 dakika ne demektir en yoğun olan bankaların bile çağrı merkezi bu kadar bekletmiyor beni mağdur ettiler.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular