Miniço Ayıplı Ürün İadesi Yapılmıyor

Semra Semra15 Ağustos 2018 13:41

28 Haziran'da Miniço internet sitesinden yapmış olduğum alışverişimdeki (14570143298-1 sipariş. No.) patiko rose Asansörlü Bebek beşiği 5 Temmuz günü tarafımıza ulaşmıştır. Beşiği kurmak için paketi açtığımızda gelen parçaların çoğunun hasarlı olduğu ve internette gösterilen üründe çift taraflı korkuluk olmasına rağmen gelen üründe tek tarafın korkuluklu olduğunu fark ettik. Malzeme montajını yapmadan hemen 2 Ağustos'ta 0850 840 61 45 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp durumu belirttik ve bize verilen WhatsApp numarasına istedikleri resimleri gönderdik. Bize sadece firmaya bilgi verildiği ve dönüş sağlanacağı söylendi.

Arayan soran olmayınca 8 Ağustos'ta müşteri hizmetlerini tekrar arayıp 20-25 dakika bekleyip ulaşabildiğimiz kişiye tekrar durumu anlatıp, ürünün iadesi istedik ve firmanın bize dönüş yapacağını söyleyip durumun aciliyetini üretici firmaya ilettiklerini belirttikten sonra bizim ısrarımız sonucu ürünü geri alınacağını ve iade için hangi adrese gönderilmesi konusunda dönüş yapılacağı ve belirtildi. Daha sonra tekrar tekrar aramalarda yine 20-25 dakika sonra ulaşabildiğimiz müşteri temsilcileri üretici firma sizi arayacak demekten başka bir çözüm bulamamıştır.

Ürün hala elimizde ve iadesi için henüz bir dönüş yapılmadı. Her aradığımızda yarım saati bulan görüşmelerde sonuçsuz kalmıştır. Doğuma sayılı günler kala hala beşik ile ilgili mağduriyetimiz çözülmemiştir. Ürünün iadesinin en kısa sürede yapılmaması halinde en kıssa sürede Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağız. Hem ayıplı mal satıp hem de arkasında durmayan Miniço yu kınıyoruz

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Semra 06 Eylül 2018 16:48

Üretici firma her ne kadar ürünün iadesini kabul etmese de Miniço sorunu çözdü ve iade işlemini yaptı. Teşekkürler.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler