14 Ocak
Yorum Yap
#11444032

Millenicom'un Ücret Talebi

Millenicom'dan 10.01.2019'da almış olduğum 100 Mbps hız AKN 'siz kış paketli internet abonelik alırken altyapımın 13 Mbps hızı desteklendiği söylenmesine rağmen 6 ile 7 Mbps hızı geçmemektedir bunun için teknik destek istediğimizde daha aboneliğimin 4. Gününde (Yaşanan arızanın giderilmesi için işlemleri başlatıyorum, arızanız çözümlenene kadar modeminizi açık tutmanızı rica ederim. Yaşanan arızanın iç tesisatınızdan kaynaklandığı tespit edilirse onayınız ile size “Yerinde Destek Hizmeti” verilecektir.


Bu hizmetin türü işlem ücretine göre farklılık göstermektedir. Bu ücretler ankastre için 42,37 TL, iç tesisat desteği için 11,02 TL, modem kurulumu için 19,49 TL, splitter arızası için 11,02 TL + %18 KDV dahil olacak şekilde faturalandırılacaktır. Ekipler tarafından imzalatılacak belgede bu ücretler KDV bir şekilde yer almaktadır.)


Böyle bir ücretlendirme ortaya çıkarılmaktadır bunlar ilk kurulumda hiçbir şekilde kontrol edilmedi tespiti yapılmadı. Şimdi ise bunun için para talep edilmesi doğru mudur?Bu duruma bir çözüm bulunmasını rica ederim. Aksi durumda 14 günlük cayma hakkımı kullanmayı düşünüyorum.

Taylan Taylan 772 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler