17 Ekim
#12803989

Millenicom'un Sözde Kesintisiz İnterneti

Millenicom'un 9724*** numaralı abonesiyim. 3 gündür internet erişimim yok. Müşteri hizmetleri teknik servisine bağlanamıyorum. Satış kısmına bağlanıp derdimi anlatıyorum çözüme ulaşamıyoruz ve açıklama yok.


Türk Telekom altyapısını kullanan Millenicom için müşteri temsilcisi hattındaki telesekreter bulunduğunuz bölgede altyapı çalışması var deniliyor ancak TTNET kullanan komşularımızın internet bağlantısı gibi bir sorunu yok. Başka da hiçbir muhatap bulamıyorum.


Ne yapayım Linkedin'den Millenicom CEO’sunu mu bulayım da yazayım. Hoş, onun da umursayacağını sanmıyorum ya... Kısacası hizmet 0 - aylık ödediğimiz fatura tutarı 93₺.

Mert Mert 3.101 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mert24 Ekim

    Öncelikle bu benim son 8 gündeki ikinci şikayetim. Bunu özellikle belirtiyorum ki şikayeti okumak için giren ve henüz Millenicom'a abone olmak gafletinde bulunmayan potansiyel müşteriler bir hata yapmadan önce neye bulacakları hakkında bir fikir edinsinler. Tam olarak 8 gün önce internet bağlantımız kesildi. Doğal olarak müşteri hizmetlerini aradık teknik hizmetlere bağlanmak istedik, bu birime metin girilmiş telesekreter altyapı kaynaklı olduğunu düzeleceğini söyledi. Tamam dedik bekleriz. Bekledik gelmedi tekrar aradık, yine aynı telesekreter yine muhatap yok. Ne kadar sürecek bu çalışma ne zaman bitecek bir şey öğrenemedik. Günler devam etti sosyal medyadan ulaşmayı denedim olmadı, WhatsApp hattı denedim olmadı, müşteri hizmetlerinde başka birimleri denedim hiç biri olmadı üstüne bir de bu personeller konuyla ilgili sadece "bilmiyorum" cevabını verdiler ki bu da firmanın ne kadar kurumsal olduğunu kanıtladı. Şikayet var'a şikayet girmeyi deneyeyim dedim son olarak (yeri gelmişken Sikayetvar.com a teşekkür ederim) ve işe yaradı. Firmadan bir kişi ulaştı ama anlattığımı dinlemedi tek derdi şikayeti silmem ve teşekkür etmemdi. İnternet gelsin teşekkür ederim belki o zaman dedim. Ayın 20sinde konuştuk 21inde internetiniz gelecek dedi. Hadi bakalım inşallah dedik. Ama gelmedi. Tekrar aradık teknik servisi gelin de bakın dedik tamam dediler gelmediler ama geldik dediler, internet yine yok. Tekrar arıza kaydı oluşturduk (bu sırada 5-6 kez yaptık bu işlemi, aradık sorduk vs...) arıza kaydı ile kimse ilgilenmediği için bu sefer başka bir birimi arayayım da sorayım dedim nedir bu iş. Aradım bekleyin yetkiliyi bağlayacağım 3 ve 1'i tuşlayın dedi sanki ben teknik servise bağlanmak için tuşlamam gereken tuşları bilmiyormuşum gibi yetkili diye bana teknik servise bağlanmamı istedi ki karşıma yine telesekreter çıktı. Dalga geçtiklerini düşünüyorum artık. Ben artık size abone kalmak için inat etmekten vazgeçtim an itibari ile Superonline a geçiyorum cayma hakkımı da onlar ödeyecekler. Daha interneti bağlatmadan Superonline'dan memnun kaldım bile diyebiliriz. Diğer şikayetim de aşağıdaki linkdedir: https://www.sikayetvar.com/millenicom/millenicomun-sozde-kesintisiz-interneti

  • Mert22 Ekim

    1 hafta oldu durum hala aynı. Başta derdim muhatap bulamamak iken, bu site aracılığı ile benimle iletişime geçen hanımefendi (ismini vermek doğru olmaz sanıyorum) mevcut kaygılarımı termin vererek giderdi ancak belirtilen tarih dahil bu yana hala hizmet alamıyorum. Mevzunun iletişime geçilip, bilgi verilerek çözüleceğini düşünmek bir yana artık ben ve bu bölgede hizmet alamayan diğer müşteriler ile dalga geçildiğini düşünmeye başladım. Bu internet sağlayıcısının fecaat hizmet anlayışından sonra artık; sorun çözülse de, bilgilendirmek için tekrar iletişime geçseler de bu şikayeti buradan kaldırmayacağım ki birilerine bu firmanın aksine faydam dokunsun.

  • Millenicom Temsilcisi20 Ekim

    Merhaba , görüşmede belirttiğimiz gibi genel arıza çalışması mevcuttur. En kısa zamanda çözülecektir. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları