Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Millenicom'un Rezil Müşteri Desteği Ve Rezil Sorun Çözme Yetenekleri.

Bumin
16 Mart 13:19
475

Birkaç yıldır Türk Telekom'un yüksek fiyatlandırmasından dolayı Millenicom internet sağlayıcısını kullanıyordum. Ancak müşteri desteği o kadar yetersiz ki, küçük bir sorun aniden büyük ve çözülemeyen bir soruna dönüşüyor. Sorunun ne olduğunu bulamıyorlar, ne zaman çözüleceği konusunda en ufak bir fikirleri yok; zaman ile ilgili hiçbir bilgi veremiyorlar. İlk şikayet kaydı oluşturduğumda iki saat içinde sorunun çözüleceği söylenmişti fakat çözemediklerinde bir süre de belirtmediler. Sadece Millenicom'a geçiş sebebim Türk Telekom'un yüksek fiyatlandırmasıydı. TurkNet'e geçmeyi düşünürken, toplumun maneviyatı ve tarihi ile dalga geçenlere sponsor olmaları nedeniyle ve Millenicom'un kardeş ülke Azerbaycan'ın şirketi olduğunu düşünerek tercih etmiştik. Ancak bu karardan dolayı çok pişman olduk. Özetle, müşteri desteği sıfırın altında.

Bumin
17 Mart 01:17

Arkadaşlar resmen eziyete, çileye dönüştü bu internet problemi, sokaktaki kabloya kadar kontrol ettim acaba onlar da bir sorun yokta, mahalden mi kaynaklı diye ama yok her şey sağlam. Millenicom tarafına gelince, sanırım saat 17:00 dan sonra müşteri destekleri yok, mesai bittiği için digital asistan yardımcı oluyor deniyor, o da bir çözüm üretmeyi bir kenara bırakın, müşterinin gazını almaktan öte değil, tabi o kadar yeni bir müşterisi iseniz bu çapulcuların. İşimiz gücümüz yarım kalmadı tamamen sekteye uğradı ama Millenicom'un umurumda değil. Kusura bakmayın ağır konuşmak zorundayım, bu ülke de sadece bazı ürünlerin değil, insanların da kalitesi zayıf. Hani dersin ki paraları kalıyor, alacaklılar da böyle yapıyorlar ona da amenna ama yok.

Bumin
17 Mart 15:32

Az önce Millenicom'dan aradılar, aha dedim sorunu çözdüler bunun için arıyorlar. Yok onun için aramıyorlarmış, ilk şikayet kaydı oluştururken birkaç test/deneme yapılıyor ya "beyefendi modeminize siyyal gitmiyor" diye. Koşa koşa onu söylemek için aramış. Neyse sorunun ne olduğunu çözdünüz mü, neden böyle oldu, şu zamandır internetimiz yok neden sorumsuz davranıyorsunuz gibi şeyleri konuşurken, pat telefonu suratımıza kapadı Millenicom çalışanı çakma kraliçe hazretleri, ağırına gitmiştir büyük ihtimalle Yüce Millenicom'un yüce çalışanının. Ha söylediler mi sorunu diyecek olursanız, ne sorunu söylemesi daha bana modemini ip gitmiyor diyor kurulum yapalım birlikte diyor. Neyin ne olduğunu, daha önce kurulumun başka bir çalışan tarafından yapıldığını, hatta modem arayüz'ünden ekran alıntısı dahi yollandığını bilmiyorlar! Birbirlerinden haberleri yok, not almak, yapılan işlemleri kayıt etmek, veri girmek hiçbir şey yok! Dümdüz, düz, dümdüz bodoslama bir şirket. Ama kibir ve gurur en üst seviye olmalı, çünkü neden? Hizmet yok, ne için trip atacak sana başka? Ay bana laf söyledi, ay beni eleştirdi, ayyyy aya ayy.   Ama ne diyorlardı hatırlayalım; kalite standartlarımızdan dolayı konuşmalarımız kayıt altındadır. Tabi kalite gel yaklaş gel. Kafayı yiyeceğiz bunların yüzünden.

Bumin
18 Mart 10:12

Telefonun kapanmasından 1 saat sonra tekrar aradılar, arayan aynı kişi. Neden telefonu suratımıza kapatıyorsunuz diye sorduğum da, bağlantı kaynaklı kapandı yanıtını verdi. Kapanmaz kapanır, ama bu kapanmaya benzemiyordu, şayet kapansaydı anında geri ararlardı yani hikaye. Bugün internet sorununun 3. Günü, teknik ekibe iletilen ve 2 saatte çözüleceğini söyledikleri sorunun. Ve ne dediler bilin bakalım? Evet yine teknik ekibe ilettiklerini ama! Pazartesi ilgilenileceğini söylediler, yani bir önceki teknik ekibin 2 saat çözümü külliyen yalandı. Çünkü, 3 gün önce yönlendirilen teknik ekib neden pazartesi gününü bekliyor? Bunlar ayak üstü düzinelerce yalan söyleyen tipler anlaşılan, ortalama bir teknik bilgiye sahip bilgisayar kullanıcısından ise öyle ahım şahım fazla bir şey bilmiyorlar.

Bumin
18 Mart 12:04

Evet arkadaşlar sorun an itibari ile çözüldü. Ama nasıl, nasıl müşterilere yalan söylüyorlar buna biraz değinmek istiyorum. Ekip geldi, tekrar modem kurulumu yaptı, senden farklı bir şey mi yaptılar diyecek olursanız hayır, ama yine de ellerine sağlık zahmet edip geldiler. Fakat sorunun ana kaynağı fiziksel bir problem değil, bu iş bilmez Millenicom'un durduk yere, büyük ihtimalle kullanıcı adını değiştirmesi, yoksa çalışan bir modem ve sağlıklı bir şekil de kullanılan internet durduk yere sıkıntı çıkarmaz. Evime gelen teknik ekibe, 3. (üçüncü) Defa yeni kullanıcı adı yollamışlar, yani bana yollanan ilk 2 kullanıcı adı ve şifre yanlış veya iş görmez olanlardı, kimisinin kullanıcı adı farklı idi, kimisinin şifresi diğerinden farklı idi. 3 gün boyunca bu iş bilmez terbiyesizlerin yüzünden mağdur edildik. İlk şikayet kaydı oluşturduğumda sabah 10:00 civarında, 2 saat içerisinde teknik ekip ilgilenecek denmişti, bunu gelen arkadaşlara aktardım gülerek "ama hangi 2 saat" dediler. Ve arkadaşlar sorunu ay'ın 16'sı sabah 10:00 da bildirmeme rağmen teknik ekibe ay'ın 17 si akşam üzeri 17:00 gibi bildirmişler, Yani 16 sında sabah aradığımda 2 saat içinde çözüleceğini söylüyorlar, ama teknik ekibe 17 sinde akşam 17:00 gibi bildiriyorlar .

Bumin
19 Mart 09:41

Arkadaşlar, gece modemi kapatıp uyudum, sabah tekrar modemi açtığımda yine internet yoktu. Numaralarını arayıp bildireyim diyorsun, karşında bir muhatap yok. WhatsApp'dan yazıyorsun hiç değişmeyen kalıp cevap geliyor "modem kurulumu yapmalısınız" e dün teknik ekip yaptı.

Bumin
19 Mart 11:43

1 saat önce Bahar isminde bir bayan aradı, kadının hiçbir şeyden haberi yok. Modemin teknik ekip tarafından kurulduğu, şifrelerin değiştirilmiş olma ihtimali her şeye kapalı kadın, dümdüz, düz böyle bodoslama. Sanırım önüne bir kağıt koymuşlar, oradan satır satır okuyup bize uygulatmaya çalışıyor. -Hadi diyor modem kurulumu yapalım. +İyide dün teknik ekip yaptı? Iss kullanıcı adı ve şifresine kadar onlar girdi? -e ama siz modemi sıfırlamışsınız. +Tamam da teknik sıfırladı kurdu ya hani modemi? -e e e öyleyse wi-fi şifrenizi girin bakalım bağlantı var mı? +Telefonum wi-fi a bağlı zaten? -Yok siz şifreyi girin modem sıfırlanmış ya. +Hanımefendi telefonum wi-fi a bağlı diyorum! -Yok yok modemin üstünde var ya hani o şifre. +Hanımefendi telefon wi-fi a bağlı zaten. -beyefendi modemin üstünde fabrika ayarları şifresi! +Hanımefendi biz o şifreyi değiştirdik kabul etmiyor onu. -Modemin üzerindeki şifreyi girin, modemi sıfırlamışsınız. +... Arkadaşlar buradan sonrasına beni aştığı için, başka birisi arasın diyerek kapadım telefonu. Bunların ne menem bir topluluk, oluşum, tipler olduğunu artık siz yorumlayın, bunlar mı internet hizmeti verecek?

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Millenicom Arıza Adı Altında 400 TL Para Koparma

Volkan
11 Haziran 15:35
495

Millenicom Bağlantı Sorunu. Müşteri Temsilcisine Ulaşamama Sorunu.

Mahmut
27 Mayıs 11:09
470

Millenicom Ve Telekom Yetkililerine

Çetin
01 Mayıs 22:21
516
1

7 Yıllık Millenicom Kullanıcısıyım Ve Sonuç

Adem
11 Mart 16:37
1.189
Benzer Şikayet Yaz