Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Millenicom'un Hizmet Sağlayamaması, Bedelini Müşterisine Ödetme Israrı

Tuğba
30 Eylül 2023 12:03
656

Millenicom'dan internet hizmeti alma gafletine düştüm. 27 Eylül 2023'te gelip bağladıkları internet ilk dakikalardan itibaren kopmaya başladı. Müşteri hizmetleri ile irtibata geçmek istedim. Dakikalarca aramaya birine ulaşmaya çalıştım. Ama müşteri talebiyle birine ulaşmak mümkün değil. Durumu mobil uygulama, internet sayfası gibi aracılar üzerinden çözmeye çalışırken yanlışlıkla arıza kaydı oluşturdum. Sonra yine internet sayfası ya da uygulama üzerinden bu kaydı iptal ettim. Bu arada şirket çalışanı (f*** hanım) bana ulaştı. Bağlantımda sorun göremediğini söyledi. Ama kendisiyle konuşurken bir taraftan da modem ışıklarının stabil olmadığını (WLAN ve internet) ışıkları söyledim, kendisinin yaptığı bazı yönlendirmelerle bu sorunu çözmeye çalıştık ancak hiçbir değişiklik olmadı.

29 Eylül 2023 tarihinde bağlantı sorununun iç tesisata müdahale edilerek çözüldüğü buna istinaden faturama 299 TL ilave edileceğine dair mesaj aldım! Üstelik hala internet yoktu! Hiçbir değişiklik yoktu! Hala yok! Ne uygulama, ne çağrı merkezi kimseye ulaşmak mümkün değil! Aboneliğimi iptal etmek istiyorum ama kimseye ulaşamıyorum. 20-25 yıldır internet kullanıcısıyım, böyle ilkellik görmedim. Üstelik bir de tamir falan diyorlar, gelen giden yok, tamir edilmiş bir şey yok! İnsanı akılsız yerine koyuyorlar. Aboneliğimin feshini, tarafıma fatura edilen tamir bedelinin, aktivasyon bedelinin ve kurulum bedelinin iptalini talep ediyorum.

Millenicom'un Hizmet Sağlayamaması, Bedelini Müşterisine Ödetme Israrı
Tuğba
02 Ekim 2023 17:23

Milleni.com sorunu çözmemekte ısrar ediyor! 2 Ekim tarihinde şirket çalışanı olan b**** hanım vasıtasıyla bana sunamadıkları hizmetten cayma bedeli olarak 705,13 TL talep ettiler! Evet, taahhütsüz internet vs. Diye hizmet satıyorlar ama hizmet alamadığınız için aboneliğini feshetmek isterseniz 705,13 lira ödemeniz gerekiyor! B**** hanıma bu tutarı ödemeyeceğimi, ortada cayabileceğim bir internet ya da hizmet sunulmadığını defalarca söyledim, gerekirse hukuk servisine aktarmasını önerdim. Ama kendisi böyle bir servis bulunmadığını söyledi ki hiç şaşırmadım çünkü ortada gerçekten hukuksuz bir durum var. Tüm bu konuşmalardan sonra b**** hanım tekrar bağlantı durumumu kontrol etmek istedi, yaklaşık 20 dakika modem ışıkları, tarayıcıya gönderilen 192.168.1.1 komutu gibi yöntemler denendi. Kendisi de durumu görüp "hakikaten de bağlanılamıyor, mağduriyetinizi çok iyi anlıyorum" diyerek yeniden cayma bedelini hatırlattı. Resmen dalga geçiyorlar! Milleni.com bu hizmeti sağlayamıyor olabilir. Bunu anlarım ama neden faturası bana çıkarılıyor. Zamanın bu kadar değerli olduğu bir çağda daha ne kadar kendilerine zaman harcamam gerekiyor. Ben kendileriyle uzlaşma umudumu kestim, galiba mahkeme yoluna gideceğim. Evine milleni.com vasıtasıyla internet bağlatmayı düşünenlerin de kulağına küpe olsun!

Tuğba
03 Ekim 2023 18:13

3 Ekim tarihinde Seyrantepe'de bulunan müdürlüklerine durumumu anlatan bir dilekçe ile fesih işlemlerinin başlatılması ve tarafıma yüklenmeye çalışılan bedellerin iptali talebiyle başvurdum. Teknik sorumlu olduğunu belirten l***** Bey bağlantı yapılan günden itibaren internet kopmaları yaşandığını ve eve gönderilen hiçbir teknik servis olmadığını tespit etti. Tamirat bedeli olan 299,90 TL'nin iadesi sağlandı. Kendisi de yaşanan bu krizde mağdur durumunda olduğumu ve aslında benden hiçbir ücret talep edilmemesini diğer mercilerden telefon yoluyla talep etti. Beni m******* Hanımın fesih işlemleri için arayacağını söyledi. Ben de kurumla ilgili sorunların çözülememesi durumunda Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağımı ileterek oradan ayrılırken kendisi durumu çözebileceklerini, başvuruda bulunmam gerekmeyeceğini söyledi, ben de kendisine zaten başvuruda bulunmak üzere bir saatlik mesafedeki kaymakamlığa gideceğimi ama bu arada bana olumlu bir şekilde geri dönüş yapılırsa gitmeyeceğimi söyledim. Ancak m******* hanım ile konuşmamız hiç de olumlu değildi. Kendisi durumdan çok yüzeysel olarak haberdar olduğunu, sorunun muhtemelen benim altyapım veya modemimle ilgili olduğunu söyledi. Eve gelip kurulumu yapan kişinin herhangi bir sorun olmadığını söylediğimde ise teknik ekibin Türk Telekom'dan olduğunu, Türk Telekom yetkililerinin zaten kendilerine ve müşterilerine yanıltıcı bilgi vererek müşterileri kendi firmalarına çekmeye çalıştıklarını ifade ettikten sonra bir de beni telefondaki destek ekibinin söylediklerini belki de onların söylediği şekilde yapmayıp firmayı yanlış yönlendiriyor olabilmekle itham etti. Durumu CİMER'e de bildirmiş durumdayım, yarın kaymakamlığa da eksik belgeleri vererek hukuki süreci başlatacağım. Bunları buraya yazmamın en önemli sebebi firmayla ilgili birçok şikayet duymama rağmen bazı şeylerin kullanıcı kaynaklı olabileceğini düşünerek firmaya ikinci defa şans verdiğim için pişman olmamdır (Önceki evimde de sorun bağlantı kopmaları ve neredeyse her ay fiyatın artıyor olmasıydı).

Tuğba
04 Ekim 2023 23:35

4 Ekim tarihinde aboneliğimin feshedildiğine dair bir SMS gönderip, beni arayacaklarını, aradıklarında telefona cevap vermemi de eklemişler. 14.30'a kadar kendilerinden telefon bekledim, kimse aramayınca Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayet dilekçemi verdim. Tam akşam yemek saatinde bu defa da s***** hanım tarafından arandım ve tüm olayı yeni baştan anlattım. Günlerdir aynı konuşmaları tekrar tekrar yapıyoruz. Mağdur olduğum yetmezmiş gibi bir de konudan doğru dürüst haberi olmayan insanlara sürekli ifade veriyorum! Yine yılmadan bu yaşanan sorunların Türk Telekom ile Millenicom arasındaki iletişim ve rekabet sorunlarından kaynaklandığını ve benim bu konuda hiçbir dahlim olmadığı için bunun faturasını bana kesmemelerini, beni mağdur etmemelerini söyledim. Eğer olumlu yönde adım atarlarsa idari kurumlara verdiğim dilekçeleri geri çekeceğimi de ekledim ancak asla sorunu çözmeye yanaşılmadı. Çünkü umurlarında değil hiçbir şey. Feshettik diye gönderdikleri mesaj meğer hala tam bir fesih değilmiş! Bu arada genel müdürlüğe gittiğimde iptal ettikleri tamir ücreti olan 299,90 TL'yi aboneliği feshedince tekrar fatura etmeye karar vermişler! Bunu da bana çıkardıkları 409,07 TL'lik faturanın ne olduğunu sorunca öğrendim. Sonraki ay düşecekmiş, hangi sonraki ay ise artık! Feshedilen aboneliğin sonraki ayı nasıl oluyor acaba? Tezgahı kurmuşlar: Türk Telekom'un gereken hizmeti uygun bir şekilde vermediğini bahane ederek kendilerini aracı konumunda gösterip müşterilerinden tamirat, kurulum, aktivasyon bedeli gibi asılsız bedeller tahsil ediyorlar. Konuyla ilgili yapılacak iki hukuki tüyo daha öğrendim, onları da uyguladıktan sonra burada durumu güncellerim.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Millenicom Nakil Ve Abonelik İptalinde Yaşanan Çözümsüz Problemler

İsmail
07 Mart 17:01
452

Millenicom Abonelik İptal Edememe

Ferhat
19 Ocak 10:00
449

Millenicom Nakil Süreci Faturaya Ücret Yansıttı!

Eren
08 Eylül 2023 12:39
189
Benzer Şikayet Yaz