sta-4-hoverİyi Çözüm

Millenicom'un Çözemedikleri Arıza!

Bahri Bahri2 ay önce

Millenicom hakkında 3 aydır internet erişimi sağlanamıyor 9 kez arıza kaydı bırakmama rağmen herhangi bir geri dönüş olmayıp üyeliğim iptali istediğimde 12 aylık taahhüdünüz var diye iptal ücreti isteniyor. Ve kullanmadığım internetin faturası geliyor iptali hakkında başvuruda bulundum olumsuz olarak geri dönüş yapıldı ama buna. Demem o ki Türk Telekom'un alt yapısında boş port olacak ki bana interneti geri verilsin ama Türk Telekom vermeyince bunlarda sallıyor bizi!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bahri 1 ay önce

Kullanmadığım internetin faturasını dayatan ve sorunuma çözüm bulamayıp zorunlu iptal ettiğiniz üyeliğime çıkan faturalar. Tahahutlü İnternet sözleşmemi İptal ederken herhangi bir fatura yansımayacak denildi ve sonuç ekteki resimler! Aralık 2019 da Şikayetvar üzerinden yaptığım şikayet sonucunda üyeliğim iptal edildi. Bu seferde Faturaları ve cayma bedelini çıkarttılar!

np_image3 Ekli Görsel Var
profile-icon Bahri 1 ay önce

Kullanmadığım internetin faturasını dayatan ve sorunuma çözüm bulamayıp zorunlu iptal ettiğiniz üyeliğime çıkan faturalar. Tahahutlü İnternet sözleşmemi İptal ederken herhangi bir fatura yansımayacak denildi ve sonuç ekteki resimler!

np_image2 Ekli Görsel Var
Millenicom Logo Millenicom 2 ay önce

Merhaba değerli müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler tamamlanmıştır. Tarafınıza bilgi iletilmiştir.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler