Millenicom'da Yaşanılan İnternet Kesintisi

Pinar Pinar06 Temmuz 09:58

Millenicom kadar vasat ve vizyonsuz bir firma görmedim.  Mayıs ayında altyapı çalışması adı altında 15 gün internet kesintisi yaptılar. Altyapı da Türk Telekom'a ait. 15 günün sonun da söylenen tarihte gelmesi gereken internet gelmedi. Tekrar aradık arıza kaydı oluşturdular. Tabii ki arıza da yok birkaç görüşmeden sonra sorunun firma tarafından gönderilen modemin sorunlu olduğunu söylediler.

 Modem 2 aylık 12 ay garantisi var her neyse modemi de Mayıs ayının sonuna kadar gönderemediler. Evimden taşınıyorum dememe rağmen mayıs ayının son haftası interneti açtılar iki 3 gün sonra arayıp interneti taşımak zorunda kaldım bu sefer de bu modem kullanılamaz. Fiber deyip yeni modem almaya zorladılar bizi. 

Asıl problem 20 -25 gün kullanmadığım internet faturası 90 TL geldi bu süreçte kullanmadığım interneti faturasını ödeyecek miyim diye sürekli sorduğum müşteri hizmetleri merak etmeyin faturanız geldiğin de itiraz edersiniz fatura kesilmeden hiçbir şey yapamıyoruz diyen müşteri hizmetleri. 

Bu kez de fatura itirazını kabul etmedi uzun konuşmalar sonun da firma 10 TL indirim yaptı. Şimdi soruyorum 20-25 gün Millenicom firmasının hataları yüzünden kullanılmayan ınternet faturası nasıl bu kadar yüksek olur üstelik 20 günlük indirim nasıl 10 TL olabilir. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Millenicom Logo Millenicom 1 ay önce

Değerli müşterimiz, şikayetinize istinaden tarafınıza arama sağlanmış ancak ulaşılamamıştır. Konuya ilişkin olarak 0850 333 0 333 numaramızdan bizimle iletişime geçmeniz halinde, size yardımcı olacağız. İyi günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler