Millenicom'da İnternet Hızı Problemi

Yakup Yakup09 Temmuz 16:07

Yaklaşık 5 aydır 9943811 abone no' lu Millenicom müşterisiyim. 100 Mbps paketini kullanıyorum. 2 hafta öncesine kadar 80-90 Mbps arası ınternet hızım vardı ve gayet memnumdum. Kendi arkadaşlarımı davet ediyorum falan derken birden internet hızı 35-40 Mbps hızına düştü. Birkaç gün bekledim belki altyapı çalışması vardır diye.

 Sonra online işlemlerden teknik desteğe bakayım dedim internet hızınızda bir sorun gözükmüyor yazıyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum ve nedense telesekreter ''İngilizce'' olarak bu konuyla ilgili tam anlayamadığım bir şeyler söyleyip kapatıyor. Bugün müşteri hizmetlerini bir daha aradım.

 ''Telesekreter'' internet hızınızda bir problem yok dedi ve kapattı. En azından bilgi alabilsem o da yok. Faturam 100 Mbps hızında geliyor o konuda sıkıntı yok ama. Bu konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Yakup 3 hafta önce

Sorunum devam etmekte ve WhatsApp'tan aldığım cevap şöyle ; ''Santral ile modem arasındaki mesafeden dolayı %30 hız kaybı yaşanması doğaldır.'' ''Hızınızda dalgalanmalar yaşanabilmektedir.'' Acaba ben derdimi mi anlatamıyorum bilemiyorum artık. 4 ay boyunca santral evime yakındı da şimdi uzağa mı taşındı? Hızımda dalgalanma yok. Sabit hız. Bunu kaç kere söyledim hatırlamıyorum. İnternet hızının 80 Mbps'den 40 Mbps'ye düştüğünü kabullendiremiyorum. İyi ki bir İSS'den memnun kaldık ya hemen bir problem olmalı. Ama hala umudum var, umarım düzeltirsiniz.

profile-icon Yakup 4 hafta önce

Sorunun çözülmesi için iletişime geçildi. WhatsApp'tan da sorunumu görsel olarak iletmemi istediler. Hız testi sonuçlarını gönderdim. İlgilendiler fakat sorun düzelmiyor. Benden kaynaklı bir sorun mu diye düşünüyorum ama kablolarda sıkıntı yok. (bildiğim kadarıyla kablolarda ezilme, bükülme vs. Olsa sabit upload 7 Mbps, download 40 Mbps olmazdı herhalde) Bu arada upload hızında hiçbir problem yok. Bağlandığım cihazda mı problem var diyeceğim 4 farklı cihazdan kablolu-kablosuz bağlantıları deniyorum ve sonuç aynı. 3 farklı fotoğraf ekledim (Millenicom hız testi, speedtest hız testi ve modem arayüzünde ki DSL hat değerlerim.) 3 kere hat değerlerini güncellediniz ama gördüğünüz gibi düzelmiyor.

Millenicom Logo Millenicom 12 Temmuz 15:19

Merhaba değerli müşterimiz, iletmiş olduğunuz şikayetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Mutlu günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler