Millenicom  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Deniz'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Millenicom Verdiği Söze Uymayan Ve Müşteri Hizmetlerine Ulaşılamayan Bir Firma

1.630görüntüleme
Deniz
Deniz 26 Kasım 2020 01:58

9 gün önce Millenicom abonesi olmak üzere başvuru gerçekleştirdim. Tüm derdi müşteriye satış yapmak olan bu şirket sağ olsun hızla dönüş sağladı, iki gün sonra da gelip modemimi taktılar. Modemi kuran arkadaş o gün içerisinde takriben 2 saat sonra Türk Telekom yetkilisinin binaya gelip portumu açacağını, yapmam gereken tek şeyin modeme bakmak olduğunu söyledi. Tam bir hafta geçmiş olmasına rağmen internetim açılmadığı gibi Millenicom denen şirket benim hayatımda gördüğüm en kötü müşteri hizmetlerine sahip. *Müşteri numarası denen şeyin gelmesi için 4 gün geçmesi gerekti. Bu esnada beni müşterisi saymadıkları için sadece yalan söyleyip yeni abone olmak istediğimi söylediğimde karşımda bir insan bulabiliyordum. *Meğer onlar iyi günlerimmiş. Müşteri numarası geldikten sonra telefon kayıtlı olduğundan canlı birine bağlanmam teorik olarak da imkansızlaştı. Bu şirket gün içinde "sorunumun çözüldüğünü" söyleyen otomatik aramalar yapıp bunu teyit etmemi istiyor, çözülmediğini bildirdiğimde saha ekiplerini yönlendirdiğini söyleyen bir başka otomatik bildirimde bulunuyor. Sonrasında bunlar tekrarlanıyor. Bu esnada karşınızda hiçbir muhatap bulamıyorsunuz.

Gelişme
Gelişme

2 hafta önce

Merhabalar, ben muhtemelen davalık olacağım bu kurumun ahlaksız ticaret yapmayı tercih ettiğini, bu kurumun derdinin hizmet sağlamaktan ziyade tabiri caizse müşteriyi olabildiğince dolandırmak olduğunu söylemek ve bu kurumdan hizmet alma (ma) yı düşünen herkesi uyarmak üzere yazıyorum.

Bu kurumla ilişkim maalesef kendilerine taahhütsüz şekilde internet bağlatma talebimle başladı. Sizinle bir sözleşme imzalayana kadar iletişim kanallar daima açık olan bu kurumun bir çalışanı modem kurulumunu yapmak ve sözleşme imzalamak üzere evime geldi. Çıkarken "aynı gün içerisinde" bir Türk Telekom elemanının binaya gelip port açma işlemi yapacağından ve bu şekilde internet kullanmaya başlayabileceğindne bahsetti.

Buna karşın hiçbir zaman böyle bir şey olmadığı gibi "arıza kaydı bıraktığım ve üzerinde çalıştıklarını" öne süren telesekreteri asla aşamamaya başladım. Hatta herhangi bir kişiye ulaşmak için başka bir hattan arayıp yeni bir hat bağlatacak gibi yapmam gerekti. Bu kuruma yalan söylemeseydim "arıza kaydını çözmeye çalışıyoruz" yalanı, beni dinlemeye gerek duymadan muhtemelen aylarca devam edecekti.

Her neyse, kendilerinden alamadığım hizmete rağmen bana "müşterimiz" olarak hitap etmeye devam eden bu kurum bana 100'lerce lira 4G internet paketinde mal oldu. Buna rağmen, verdiği sıkıntının yanında tek bir saat, tek bir dakika şahsıma internet sunamamış bu kurum, hattımın iptal mesajına "90 küsur liralık ödememi yapmamam durumunda idari işlemleri başlatacakları" şeklinde tehditvari bir uyarı mesajı koymayı kendine hak görmüş.

Tek bir an bile bana internet sunamamış bu kuruma herhangi bir ödeme yapmayacağım gibi yapmamak üzere sonuna kadar hukuki haklarımı kullanacağım. Ancak tek derdi evine internet bağlatmak olan biriyseniz ve rahatınızı bozma derdiniz yoksa bu kurumla herhangi bir ilişkiye girmemenizi tavsiye ederim.

Millenicom Logo
Millenicom17 Aralık 2020 16:40

Değerli Müşterimiz Merhaba; Şikayetinize istinaden sistemde kayıtlı iletişim numaranızdan arama sağlanmış ancak ulaşılamamıştır. Konuya ilişkin olarak 0850 333 0 333 telefon numarasından bizimle iletişime geçmeniz halinde, size yardımcı olacağız. İyi günler dileriz.

Deniz
Deniz2 hafta önce

Toplam bir saniye çaldırıp kapattığınız geri dönüş araması için teşekkürler. Birkaç saniye daha çaldırmayı deneseydiniz ahlaksız ticaretinizi konuşma şansı bulabilirdik. :)

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler