sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Millenicom Tutarsızlığı

Berk Berk1 ay önce

1 ay önce Millenicom üzerinden Türk Telekom altyapısıyla fiber internet bağlattım. Fakat bir türlü sinyal gelmedi. Türk Telekom teknik ekibi sinyalin binanın farklı bir katında bulunan portundan geldiğini, yani abonelik sırasında adresin yanlış alındığını belirtti ve adres değişikliği yapmamı söyleyerek i Millenicom'a attı. (değişiklik yapmamı söyledikleri adresin sonuna sadece "-1" örneğin: D:53-1 şeklinde iletmemi söylediler.)

Bu sefer Millenicom'u aradım. Bana deneme süresince, yani ilk 1 ay boyunca sistemden dolayı değişiklik yapamadıklarını söylediler. İptal ettirmemem için de 2 ay daha ücretsiz internet teklif ettiler. Ben de iptal süreciyle uğraşmamak için kabul ettim.

Süre bitip Millenicom'u tekrar aradığımda adresin doğru olduğunu, yeni verdiğim adresin sistemde çıkmadığını belirttiler. Türk Telekom teknik bir sorun olmadığını, Millenicom ise abonelikte bir sorun olmadığını belirtiyor. Şu an 1 aydır internet kullanamıyorum ve ne yapacağımı, sorunu kimin çözeceğini ya da çözülebilecek mi bilmiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Berk 1 ay önce

Yaklaşık 1,5 ay önce Millenicom üzerinden fiber internet bağlattım. İlk günden itibaren hatta bir türlü sinyal gelmedi. Onlarca kez arıza şikayeti oluşturma, telefonda görüşme, arıza ekiplerinin gelip gitmesi sonucu arıza bir türlü çözülemedi. Ben de bunun üzerine aboneliğimi iptal ettirmeye karar verdim. Son 2 haftadır defalarca kez müşteri hizmetlerini aradım. Her aradığımda "sizi iptal birimine aktarıyoruz" deyip müzik dinletmekten başka bir şey yapmadılar. Bir türlü ikinci aşamaya gelemedim. Aboneliğimi iptal ettiremediğim için başka bir abonelik de yaptıramıyorum. Millenicom resmen en temel iletişim hakkımı gasp ediyor. Bu da yetmezmiş gibi tarafıma kullanamadığım internetin faturasını gönderdiler. Kimle iletişim kurmam gerektiğini, ne yapmam gerektiğini bir türlü söylemiyorlar. Bu rezaleti nasıl gidereceklerini merakla bekliyorum.

profile-icon Berk 1 ay önce

Sorun çözülmediği gibi, abonelik iptali için aradığımda bir türlü muhatap bulamıyorum. 1 haftadır ne geri arayan var ne de iptal etmem için ne yapmam gerektiğini söyleyen var. 1,5 aydır internetim yok. Kaybettiğim zamanın geri dönüşü yok. Sadece kılını kıpırdatmayan müşteri temsilcisi var.

Millenicom Logo Millenicom 1 ay önce

Değerli müşterimiz, şikayetinize istinaden tarafınıza arama sağlanmıştır, ancak müsait olamadığınızdan kaynaklı görüşme sağlanmamıştır. Gün içinde tekrar arama sağlanacaktır. Sevdikleriniz ve ailenizle birlikte mutlu günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler