29 Ekim
#12867677

Millenicom Türk Telekom Port Sorunu

Millenicom firmasına İnternet bağlamaları için başvuru yaptım. Bana ilk etapta direkt olarak sözleşmeden bahsettiler kendime uygun olan tarifeyi istedim onayımı aldılar müşteri hizmetlerinden ve en geç 3 gün içerisinde kurulum ekibimiz iletişime geçecek sizinle dediler. 1 hafta oldu aradım kendilerini bana bu sefer adreste boş port yok dediler. Bu nedir şimdi? Port olmayan bir adrese 3 günde İnternet bağlantısı yapılacağını neden vaat ediyorsunuz? Şimdi de topu Türk Telekom'a atıyorlar vallahi kimi şikayet edeyim ona bile şaşırdım.

Eyüp Eyüp 2.492 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Eyüp01 Kasım

    Hayır arama falan sağlanmadı. 7/24 ulaşılabilir şekilde telefonum açık. Her şeyiniz ofsayt sizin ya. Ülkede adam gibi çalışan kurum yok ki. Sizde şaşırtmadınız.

  • Millenicom Temsilcisi31 Ekim

    Değerli müşterimiz , şikayetinize istinaden tarafınıza arama sağlandı ancak ulaşılamadı. İyi günler dileriz.

  • Eyüp31 Ekim

    Neyse sorunumu Turkcell Superbox alarak hallettim. Bir daha tt altyapısı kullanan sağlayıcılarla kısacası kablolu İnternete alt yapıya vs... İşim olmayacak. 1 ayda kanser ettiniz beni. Tarifelere fahiş fiyatlar koyun ama yatırıma gelince port yok deyin utanmadan. Allah düşürmesin bir daha sizin elinize.

Ziyaretçi Yorumları