Cevaplar

profile-icon Çelebi 18 Mayıs 11:13

Millenicom teknik destek ekibinden sultan hanımın ilgisine, üslubuna, konuya olan hakimliliğinden dolayı çok teşekkür ederim. Sorunum çözülmüştür. Sultan hanım işinde iyidir kendisinide buradan tebrik ederim. İyi günler

Millenicom Logo Millenicom 18 Mayıs 11:07

Merhaba değerli müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetinizde yer alan konu görüşmede çözümlenmiştir. İlgili süreç dahilinde göstermiş olduğunuz anlayış ve hassasiyet  için teşekkür ederiz. 

Millenicom Logo Millenicom 18 Mayıs 10:28

Merhaba Değerli müşterimiz, iletmiş olduğunuz şikayetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Mutlu Günler dileriz.

profile-icon Çelebi 18 Mayıs 08:15

Hala sorunuma çözüm bulunamadı. Modem kurulumunu gerçekleştirip ADSL sinyalini vermek bu kadar mı zor? Bu kadar basit sorunu çözemeyecek kadar acemi bir firma mısınız? Her işlemlerinizi yarım mı bırakıyorsunuz? Konu ile alakalı hala dönüş sağlanılmadı. Karşımızda konuya hakim muhatap bulamıyoruz.

profile-icon Çelebi 17 Mayıs 12:58

Defalarca çağrı merkezini aramama rağmen tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadı. Çağrı merkezini aradığımda karşımızda işini bilen herhangi bir muhatap yok. Kullanamadığımız internetin faturası gönderilecek bize bu ay. Kurumsal bir firmanın böylesine basit bir sorunu halledememesi üzücü bir durum hizmet kalite sıfır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler