Millenicom Pişmanlığı

Ugur Ugur04 Şubat 11:02

3 aya yakındır Millenicom internetini kullanıyorum daha doğrusu kullanamıyorum, abonelik var fakat sadece fatura ödüyorum herhangi bir hizmet aldığımı düşünmüyorum. Daha önce burası dahil bir çok kanaldan ulaştım fakat akşamları oluşan internet hız düşüklüğü ve ping sorununa net çözüm üretemediler. Bu sorun kaynaklı fatura düşümü yapacaklarını söyledikleri halde faturayı da tam göndermişler. Ne geri arama ne de ilgi yok, politika sadece baştan savma üzerine kurulu.

Bir de buraya yazdıktan sonra arıyorlar sorununuz çözüldü mü diye soruyorlar hayır diyorum ama teşekküre basabilir misiniz diyor, sorunum devam ediyor diyorum olsun teşekküre basın diyorlar, kurumsallıktan uzak ve komik bir müşteri ilişkileri var. Millenicom pişmanlıktır, ilgi alaka yok ve akşamları en çok ihtiyaç duyulduğu zaman internete yavaşlıyor internet, muhtemelen port önceliği ama sorunu hep size atıyorlar. Bir müşteri hizmetleri takım lideri yüzüme telefon bile kapattı, inanılmaz değil mi? Mahallede ki sucu bile daha iyi müşteri hizmetleri hizmeti veriyor.

Süreci Hakem Heyeti'yle yürütme kararı aldım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ugur 05 Şubat 12:36

Bilgilendirme yapıldı, çözüm sunulmadı. İyi günler dilerim.

Millenicom Logo Millenicom 04 Şubat 19:20

Merhaba, iletmiş olduğunuz şikayetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Mutlu günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler