sta-4-hoverİyi Çözüm

Millenicom Müşteri Hizmetlerine Bağlanma Problemi

Emre Emre24 Şubat 16:42

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki yaklaşık 3 haftadır müşteri hizmetlerinize bağlanamadığımdan buradan yazmak mecburiyetinde kaldım. Belki tavrım kaba gelebilir ama internet hizmeti alırken hiçbir sorun olmazken sorunum olduğunda karşımda bi muhatap bulamadığımdan şikayetim var. İnternet hizmetini alırken söylenen konu şöyleydi ilk ay ücretsiz sadece modem kurulum bedeli ilk 4 ay 30*4 şeklinde yansıtılacaktı.

Yani benim ilk faturamın 30 TL gelmesi gerekirken transfer ve paket ücreti :7,73 TL ve fiber modem kullanım bedeli gelmiştir :0,87 TL. Faturamda toplam 8,60 TL'lik fazlalık vardır. Aynı zamanda ınternet hızım zaman zaman 7 MB'e kadar düşmektedir gerçek sınırsız 35 MB paketi kullanmama rağmen daha hiç 35 MB hız göremedim konu için teknik desteği aradım arıza kaydı oluşturulduğu söylendi ama hiçbir ekip gelmemiştir.

Sorun hala devam etmekte ve konu ile ilgili geri dönüş yapılmamıştır. Şu anda hız problemimi ve faturamdaki fazlalığı öğrenmek bildirmek için aradığımda ise telesekreterin tek söylediği şey “bir adet ödenmemiş faturanız bulunmaktadır ödemek için 1'i tuşlayın ” şeklinde hiç bi türlü birisiyle iletişim kuramadım. arkadaşını getirene 1 ay ücretsiz kampanyası da var ben kendimde çıkmak istiyorum ama onun için bile birisiyle görüşemedim .internet hizmeti almadan önce en uygun gelen firmaydı ama öyle olmadığını gördüm.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Emre 25 Şubat 08:32

Evet 3 haftanın sonunda şikayet vardan yaptığım bildiri sonunda bir geri dönüş oldu İlk ay ücretsiz olan özgürüm kampanyasındaki ilk ay 30 gün müşteri ocak ayı 31 çektiği için bana bir gün için 8,60 TL fatura kesilmiş ve paket içeriğinde olan 7/24 canlı destek hizmetinide sadece kurulum aşamasında kullanabildim. Yinede geri dönüş için müşteri temsilcime teşekkür ederim

Millenicom Logo Millenicom 24 Şubat 19:50

Değerli müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayete istinaden sizlere arama sağlandı.Konuya ilişkin olarak sizlere bilgilendirme yapıldı.Sevdikleriniz ve aileniz ile birlikte mutlu günler dileriz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Samet 26 Şubat 14:07  

    Sonuç nedir yazabilir misiniz? 35mbps, VDSL, taahhütsüz kampanyaları var, bende geçmeyi düşünüyorum, 35i altyapınız kaldırıyor ve rahatlıkla bu değerlere ulaşabilirsiniz diyorlar. Taahhüt olmadığı için gerekiyorsa da 1 ay deneyip çıkarım

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler